Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Peru Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Peru Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
60 0

Peru kahvesi, adından da anlaşılacağı gibi Peru’da yetiştirilen ve dünyanın neredeyse dünyanın her noktasına gönderilmektedir. Düşük oranda bir asiditeye sahiptir. Ancak asiditesinin düşük olmasına rağmen güçlü bir aroması bulunmaktadır.

Peru, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Komşuları arasında Ekvator, Kolombiya, Şili, Bolivya, Brezilua bulunmaktadır. Batısında ise Büyük Okyanus bulunmaktadır. Peru, dünya kahve üretiminde ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Peru, Güney Amerika’nın en çok kahve ticareti yapan ülkesidir. Yılda yaklaşık olarak 2 milyon 700 bin torba kahve üretmektedir.

Peru’da günümüzde yaklaşık olarak 200 bine yakın kahve çiftliği bulunmaktadır. En ünlü kahveleri Urubamba, Machu Picchu ve Chanchamayo kıyılarında yetişmektedir. Kahve üretimini organik yöntemler ile yapmaktadır. Organik tarımı ile asidite değerinin düşük olmasına rağmen dünyanın en lezzetli kahvelerinden olma özelliği taşımaktadır.

Peru iklimi ve toprak yapısı Arabica kahve çekirdeğinin yetişmesi için oldukça elverişlidir. Peru kahvesi oldukça yumuşak bir içime sahiptir. Bu nedenle hafif ama sade kahve içmek isteyen kişilerin tercihi arasında yer almaktadır.  Peru kahvesinin yüzde 100’ü yıkanmış Arabica kahvesidir. Kahvelerin büyük bir bölümü organik ve sertifikalıdır.

Peru Kahvesi Hakkında

Peru kahvesi, Anda dağlarının doğusun da daha gelişmiştir. Ülkede 150 yılı aşkın süredir kahve üretimi yapılmaktadır. Ülkede yaklaşık 400 bin hektarlık alanda 200 binde yakın kahve çiftliği bulunmaktadır. Peru kahvesi, Peru’nun toplam ihracatının yüzde 2,9’unu oluşturmaktadır. Tarım ihracatının ise yüzde 50’sini oluşturmaktadır. İhracatın büyük bölümü Amerika ve Avrupa’ya yapılmaktadır.

Peru kahve ihracatının ilk hasadı Nisan ve Ağustos ayları arasında yapılmaktadır. İkinci hasat ise Eylül ve Şubat ayları arasında yapılmaktadır. Kahve bölgeleri Jaen, Moyobamba, Tingo Maria, La Merced, Villa Rica, Quillabamba ve Cusco bölgeleridir.

Kahvelerin büyük bir bölümü elle toplanmaktadır. Kahvelerin yüzde 90’ı yaklaşık olarak 10 saat fermante edilmiştir. Kurutma yöntemi olarak veranda kurutma, makinede kurutma ve güneşte kurutma yöntemi ile yapılmaktadır.

Peru kahvesi üretiminde özel sektörü Peru Kahve ve Kakao Odası, kooperatifi Peru Ulusal Kahve Kurulu temsil etmektedir. Çoğu kahveci tamamen bağımsız şekilde hareket etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir