Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Tek Kökenli Kahve Nedir?

Tek Kökenli Kahve Nedir?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
4 0

Tek kökenli kahveler, tek bir coğrafi bölgede yetiştirilen kahvelerdir. Bu kahveler aynı kahve çiftliğinde, yakındaki diğer çiftliklerde veya aynı ülke içinde farklı bir bölgede yetiştirilen kahvelerdir. Tek kökenli kahveleri diğerlerinden ayıran özellik, kendine özgü tatların sürekliliğidir. Genellikle aynı koşullar altında yetiştirilirler. Tek kökenli kahveye olan talep son dönemlerde artmaktadır. Lojistiğin gelişmesi ile farklı bölgelerden gelen kahve arzı arttıkça tek kaynaklı kahveye erişim kolaylaşıyor.

Yeni nesil demleme ekipmanları kullanıldığında daha fazla çekirdek aroması vurgulandıkça bu kahvelere olan ilgi artıyor. Ek olarak, şeffaflık, tek kaynaklı kahvelerin popüler olmasının bir başka nedenidir. Tüketiciler, kahvenin nerede olduğu gibi bilgilere daha kolay ulaşabiliyor. Kahvenin nasıl yetiştirildiğine, yetişme koşullarına, hasat zamanına göre değişir.

Tek Kökenli Kahve Yetiştirilen Ülkeler

Kolombiya

Kolombiya endüstride en iyi kahve üreten ülkelerden biridir, Kolombiya kaliteli Arabica kahveleri için ideal koşullara ve coğrafyaya sahiptir, Kolombiya kahve ekseni dediğimiz bölgede olup kahve yetiştiriciliği için en iyi koşullara sahiptir.

Kenya

Bu ülkenin kahvesi yüksek emişli, belirgin bir narenciye aromasına sahiptir. Kenya kahvesi genellikle en parlak kahve çekirdeklerinden biri olarak derecelendirilir.

Etiyopya

Etiyopya kahve çekirdekleri zengin dokuları ve dolgun gövdeleri ile karakterize edilir, narenciye, yaban mersini ve diğer meyve notaları parlak bir asitliğe sahiptir.

Guatemala

Dünyanın en iyi kahvelerinden biri olan ve kahve yetiştiricileri tarafından en çok sevilen Guatemala kahveleri, verimli topraklardan yüksek rakımlardan gelen Guatemala kahveleri tek kaynaklı kahveler arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.