Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kahvenin Serüveni Nedir?

Kahvenin Serüveni Nedir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
32 0

Kahveyi birçok kişi severek tüketmektedir. Peki kahve tüketirken kahvenin serüveni hakkında hiç düşündünüz mü? Bu yazıda kahvenin ortaya çıkışı ve serüvenini merak eden kişiler için “Kahvenin serüveni nedir?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Bir efsaneye göre kahve sürü çobanları, gütmüş oldukları hayvanların garip bir meyve yedikten sonra, daha canlı hareket ettiklerini fark etmişilerdir. Bu durum ünlü derviş Şazili’nin kulağına gitmiştir. Şazili bu ağaçların meyvesini kaynatmış ve suyunu içmiştir. Şazili’de bu canlılığı hissetmiştir. Kahvenin serüveni ise bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bir iddiaya göre Şazili bir tarikat ismidir ve kahveyi bulan kişinin ismi Ömer’dir. Bu nedenle kahveye ilk başta Şazili adı verilmekteydi. Kahve ilk olarak Habeşistan’da ortaya çıkmıştır.

Habeşistan’da ortaya çıkan kahve önce Yemen’e yayılmıştır. Yemen yüzyıllar boyunca kahve üretiminde dünyanın en önde gelen yeriydi. Hatta kahve 17.yüzyıla kadar neredeyse Yemen dışında üretilmemekteydi. Kahveyi Yemen’e Özdemir Paşa isimli Türk komutan tarafından getirilmiştir. Osmanlı’nın kahve ile tanışması da Özdemir Paşa sayesinde olmuştur.

Kahvenin Dünya’ya Yayılması

Kahve, Yemen’den önce Mekke’ye oradan da Mısır’a yayılmıştır. Ancak Mekke’deki kahvehaneler şikayetler üzerine kapatılmıştı. Buradan İran, Afganistan, Suriye ve Libya’ya yayılmıştır. Şam, Bağdat, Halep ve Tahran’a ise gizli gizli sokulmuştur. Kahveler bu bölgelerde geceleri gizli gizli içilmekteydi.

 Kahve üretimin büyük bir bölümünün yapıldığı Yemen valisi Özdemir Paşa, Kanuni Sultan Süleyman vasıtası ile İstanbul’a gelmişti. Özdemir Paşa, yanında gelirken sultana hediye olarak kahve getirmişti. Osmanlı kahve ile bu şekilde tanışmıştı. Ancak bir rivayete göre kahveyi Osmanlı’ya iki Yemenli tüccar getirmişti.

1983 yılında Viyana önlerine gelen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Viyana’yı alacağından çok emindi. Hatta şehre giriş yaparken ki geçit törenini planlamaktaydı. Bu nedenle kullanacağı eşyaları İstanbul’dan çıkartmıştı. Ancak Polonya Kralı Jean Sobiesky’nin ordunun başına geçmesi sonrası Kara Mustafa Paşa’nın bütün hayalleri suya düştü. Kara Mustafa Paşa tüm ordusu ile Belgrad’a doğru çekilmeye başlamıştı.

Bu olaylar yaşanırken ilginç bir olay ortaya çıktı, Osmanlı ordusundan ele geçirdikleri hazine içerisinde çuvallarla dolu çekirdek kahve bulunmaktaydı. Avusturyalı askerler bu çuvalları gördüklerinde farklı bir şey sandılar. Bu sandıkları şey keçi pisliğiydi ve Türklerin bunu yediklerini düşünmüşlerdi. Önce bu çekirdekleri imha etmek istediler Ancak daha önceden Osmanlı topraklarında bulunmuş olan bir Viyanalı kahve çekirdeklerini tanıdı. Avrupa bunun sonucu kahve ile tanıştı.

Bu şekilde kahve endüstrisi ortaya çıktı ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir