Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Türk Kahvesi Tarihi

Türk Kahvesi Tarihi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
59 0

Türk Kahvesi, Türkler tarafından bulunan bir kahve hazırlama ve pişirme metoduna verilen isimdir. Kahve Arap Yarımadası’nda kahvenin meyvesinin kaynatılması ile elde edilmekteydi.

Türk kahvesi yüksek kaliteli kahve çekirdekleri bir biri ile harmanlanmakta ve titiz bir şekilde kavrulmaktadır. Daha sonra çok ince bir şekilde dibekler ile öğütülür. Ardından ise bir cezve ile ateşte su ya da sütle ve isteğe göre şeker ile pişirilir. Türk kahvesi telve ile sunulan tek kahvedir ve içilmeden önce telvesinin dibe çökmesini sağlamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1584 ve 1585 yıllarında sadrazamlığını yapan Özdemiroğlu Osman Paşa’nın babası ve Osmanlı Yemen Valisi Özdemir Paşa, kahvenin tadını çok beğenmiş ve 1550-1560 yılları arasında İstanbul’a getirmiştir. İstanbul’a getirilen kahve güğüm ve cezveler ile pişirilmeye başlamıştır. Zamanla Türk kahvesi adını almış ve şehirdeki kahvehanelerde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Türk kahvesi çoğunlukla sabah ve öğlen öğünlerinin arasında içilmektedir. Kahvaltı ismi kahveden gelmektedir. Kahvaltı kahve içimi öncesinde yenen şey anlamına gelmektedir. Kahvehanelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türk kültüründe büyük bir önemi olan kahve kız istemelerin de ve dini bayramlarda sunulmaktadır.

Avrupa ise kahveyi Türkler sayesinde tanımaya başlamıştır. Uzun yıllar kahveyi Türkler gibi hazırlamış ve tüketmişlerdir. Kısa süre içerisinde İstanbul’a yolu düşen tüccarlar ve Osmanlı elçileri ile dünyaya yayılmıştır. Türk kahvesi 2013 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mira listesine girmiştir. Kıbrıs Harekatı ile endüstrisince Yunanistan’da Yunan kahvesi olarak adlandırılmaya başlamıştır. Türk Kahvesi espressodan sonra dünyanın en çok tüketilen kahvelerindendir.

Kahvenin Özellikleri

Türk kahvesi dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir. Yumuşak ve kadifemsi bir köpüğü bulunmaktadır. Tasını en uzun süre devam ettiren kahve çeşididir. Uzun süre şekli bozulmadan sıcak kalabilir. Diğer kahve türlerine göre daha yumuşak, kıvamlı ve aromatiktir.

Türk kahvesinin kendine özgü kokusu ve köpüğü bulunmaktadır. Bu nedenle diğer kahvelerden ayırt edilmektedir. Ayrıca telve ile sunulan tek kahvedir. Bunun yanında kaynatılarak içilen tek kahve özelliğine de sahiptir.

Geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür. Diğer kahve türleri gibi sonradan şeker atılmaz ve hazırlanırken ilave edilmektedir. Diğer kahve türlerine göre bir içinde daha az kafein içermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir