Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Sert Kahve Çeşitleri

Sert Kahve Çeşitleri

admin admin - - 2 dk okuma süresi
4 0

Sabah kalktığında kendine gelemeyen, uykusu ayılmayan, sınavına çalışacak olan ya da geç saatlere kadar çalışmak zorunda olanlar, sık sık sert kahve içmektedir. Kahvenin sertliği içinde bulunan kafein oranı ile ölçülmektedir. İnsan vücuduna enerji veren kafein ile kişi daha dinç ve enerjik olmasını sağlamaktadır.

Sert kahve seçimi yaparken kahvenin kavrulma derecesi önemlidir. Ayrıca kahvenin yapılış biçimi de kahvenin sertliği ile alakalıdır. Kahve ne kadar kavrulursa kafein oranı o kadar düşmektedir.

Espresso Kahvesi

Espresso ince olarak öğütülmüş kahve çekirdekleri ile hazırlanmaktadır sert bir kahve olduğundan dolayı shot bardaklarda sunulmaktadır. Bu kahve sabah uyanamayan ya da dinç kalmak isteyen kişilerin ideal bir tercihidir.

Americano Kahvesi

Americano, kahvenin en saf hallerinden birisi olan espressoya su ilave edilerek seyreltilmesi ile hazırlanan kahve türüdür. Espressonun seyreltilmiş hali olduğundan dolayı Espressodan daha yumuşaktır. Birçok filtre kahveden daha serttir.

Filtre Kahve

Filtre kahve, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden yaklaşık olarak 90 derecelik sıcaklıktaki suyun üzerinden geçirilmesi ile demlenmektedir. Bu kahvelerin kafein oranları çok farklı olmaktadır. Sert içimli filtre kahveler var iken yumuşak içimli filtre kahveler de bulunmaktadır. Filtre kahveler genel olarak espressodan daha yumuşak içimlidir.

Türk Kahvesi

Kendine has tadı, kokusu, köpüğü olan ve kendine has bir hazırlanış tekniği olan kahve türüdür. Yukarıdaki kahvelere göre daha yumuşak içimlidir. Türk kahvesinin de kafein oranı birbirinden farklılık göstermektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.