Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kongo Kahvesi Özellikleri Nelerdir, Nedir ve Nasıl Yetişir?

Kongo Kahvesi Özellikleri Nelerdir, Nedir ve Nasıl Yetişir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
65 0

Kongo kahvesi genel olarak Kivu adı verilen bölgede yetişmektedir. Kivu bölgesi Ruanda, Burundi ve Uganda arasında paylaşılan bir bölgedir. Kivu bölgesi endüstriyel tarım açısından oldukça zengin bir ülkedir. Bu bölgede Kongo adına 10 binden fazla küçük ölçekli çiftlik bulunmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika’da yer alan ve Afrika’nın en büyük ikinci ülkesidir. Yaklaşık olarak 78 milyon nüfusa sahiptir. Ekvatorda yer alan ülkede tropikal iklim hakimdir. Afrika’nın en büyük ikinci nehri olan Kongo Nehri Kongo’dan geçmektedir. Yeraltı kaynakları ve doğal kaynaklar açısından oldukça zengindir. Ancak siyasi istikrarsızlık, iç savaş, yoksulluk gibi nedenlerden dolayı gelişimi engellenmektedir.

Kongo Kahvesinin Kısa Tarihi

Kongo 1980’lerin sonunda yılda yaklaşık olarak 120 bin ton üretim kapasitesine sahipti. Ancak 1997 yılında çıkan iç savaş, 1998 yılında kahve fasulyelerinin hastalanması gibi nedenlerden dolayı üretim oldukça düşmüştür. Çiftçiler bu durumda ürettikleri kahveyi Ruanda üzerinden kaçak olarak satmaya başlamıştır.

2000’li yıllarda iç savaşın durması sonrası kahve üretiminde küçükte olsa da bir miktar canlanma yaşanmıştır. 2010 yılında Kongo’nun uyguladığı kahve üretimini canlandırma programları ile kahve üretiminde büyük artış yaşanmıştır. Son dönemlerde 19802lerin sonunda yaptığı üretimi yakalamaya başlamıştır. Ancak devlet tarafından uygulanan vergi sisteminin yanında tarımsal hastalıklar ve iç karışıklıklar nedeni ile kahve sektörü olumsuz etkilenmektedir.

Kongo Kahvesi

Kongo’da genellikle Bourbon cinsi Arabica çekirdekleri yetiştirilmektedir. Kahve çekirdekleri yüksek asiditeye sahiptir. Aroma olarak ise narenciye, erik, çikolata ve toprağımsı bir aromaya sahiptir. Gövde olarak ise geniş bir gövdeye sahiptir. Bu özelliği ile Kamerun kahvesine benzemektedir. Üretilen kahvelerin yaklaşık olarak yüzde 60’ı Arabica, yüzde 40’ı ise Robusta olarak üretilmektedir.

1400 ile 2000 metre yüksekliğinde yetiştirilen kahveler Eylül ve Akim aylarında hasat edilir. Kongo kahvesi zengin yeraltı kaynakları olan ve volkanik zenginliği olan topraklarda yetiştirilmektedir. Kongo kahvesi yılda yaklaşık 600 bin torba üretilmektedir. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine özellikle Fransa’ya ihraç edilmektedir.

Kahve toplama işlemi el ile yapılır. Yıkama ise tamamen, yarı yıkanabilir ya da Natural işlenebilir şekilde yapılır. Fermantasyon yıkama türüne göre farklılık göstermektedir. Kurutma işlemi ise güneş ile yapılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir