Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Tanzanya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Tanzanya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
51 0

Tanzanya kahvesi, güçlü ve zengin bir aromaya sahiptir. Yoğun kreması nedeni ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tanzanya kahvesi hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle Tanzanya hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Aşağıda Tanzanya hakkında bilgi verilmiştir.

Tanzanya, Afrika’nın doğusunda ve ortasında bulunmaktadır. Ülkenin komşuları arasında Zambiya, Malavi, Ruanda, Burundi, Mozambik, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya ve Uganda yer almaktadır. Bunun yanında Hint Okyanusu’na da kıyısı bulunmaktadır.

Ülkede tropikal iklim hakimdir. Sıcaklık yıl boyunca yüksek bölgelerde 10 ile 25 derece, diğer bölgeler de ise 20 derecenin altındadır. Sahil kesimi ise nemli ve sıcaktır. En sıcak zamanlar kasım ve şubat ayları arasındadır ve 25 ile 39 derece arasında değişmektedir. En soğuk dönemi ise mayıs ile ağustos ayları 15 ile 20 derece arasında değişmektedir.

Tanzanya Kahvesi Özellikleri

Zengin bir lezzeti olan Tanzanya kahvesi hafif bir asitliğe sahiptir. Kahve üretimi ülkede önemli bir yere sahiptir. Dünya kahve üretiminin yüzde 0,6’sı Tanzanya’da üretilmektedir. Dünyanın en büyük 15 kahve üretici olan Tanzanya’da kahve ekonominin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Tanzanya’da üretilen kahve çekirdeklerinin yüzde 70’ini Arabica, yüzde 30’unu Robusta oluşturmaktadır. Tanzanya kahvesi 1400 ile 1800 metre yükseklikte yetişmektedir. Kahve üretiminin çoğunu küçük üreticiler yerine getirmektedir. Kahve üretimi genellikle muz ağaçları altında yetişmektedir.

1970’li yıllarda kahve ağaçlarının hastalanması üreticileri farklı türlere hastalıklara dirençli kahve türlerine yöneltti. Ayrıca ülkenin kurak olması sonucu kahve üretimi çok fazla gelişememiştir.

Tanzanya’da kahveler genellikle ıslak olarak işlenir. Parlak, sitrik ve keskin bir asitliğe sahip olan kahve çekirdekleri iyi bir yapıya sahiptir. Limon, kivi, çikolata, siyah çay ve böğürtlen aromasına sahiptir. Hasat dönemi Kuzey bölgelerinde temmuz ve ağustos ayları arasında, güney bölgesi Nisan ve Mayıs ayları arasında yapılmaktadır.

Tanzanya’da yeşil kahve çekirdekleri brokerlar tarafından ihraç edilmektedir. Tanzanya kahveleri diğer ülkelerdeki toptancılar tarafından alınmaktadır.

Tanzanya Kahve Bölgeleri Hakkında

Tanzanya’da kahveler farklı bölgelerde yetişmektedir. Bu nedenle kahvelerin aromaları da farklılık göstermektedir. Tanzanya ana kahve yetiştirme bölgeleri; Arusha, Oldeani, Moshi, Pare, Taganyika Gölü, Kilimanjaro, Nyassa Gölü ve Ruvuma bölgeleridir.

Tanzanya’nın güneyin de yetiştirilen kahveler daha iyi kurutulmuş ve ulaşım açısında da daha iyidir. En lezzetli ve kaliteli kahveler Moshi, Arusha ve Kilimanjaro bölgelerinde yetişmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir