Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kahvenin Bilimsel Faydaları

Kahvenin Bilimsel Faydaları

admin admin - - 3 dk okuma süresi
3 0

Çoğu insanın ayık kalmak ve gün içinde zinde kalmak için tükettiği kahvenin zararları ve faydaları uzun süredir tartışılıyor, ancak bazıları uykusuzluğa, düzensiz kalp atışlarına ve tansiyona neden olduğunu öne sürüyor, son bilimsel kanıtlar gösteriyor ki kahvenin onlarca faydası var. Yaygın inanışa göre kardiyologlar hastalarına kahve içmemelerini söylerdi. Kahvedeki kafein, kardiyovasküler hastalıkları ve kalp krizini, inme inmesi ve felç riskini artırabilir. Ancak son araştırmalar kahvenin sanıldığı kadar büyük bir sorun olmadığını ortaya koymuştur. Kahvenin bilimsel faydaları aşağıda verilmiştir.

Kalp Krizi Riskini Azaltmaktadır

Son araştırmalar, günde 5 fincan kahve içmenin kalp hastalığı ile ilişkili olmadığını, hatta günde 2-4 fincan kahve içmenin kalp ve kalp hastalıkları oranlarını ve ölüm riskini azalttığını gösteriyor. Ancak kahvenin yanında sigara içilmesi tüm faydalarını ortadan kaldırmaktadır. Hatta kahvenin ortadan kaldırdığı riskleri tekrardan arttırmaktadır.

İdrar Sökücüdür

Kahvede bulunan kafein iyi bir idrar söktürücüdür, bu nedenle magnezyum, potasyum ve B vitaminleri gibi suda çözülerek vücudun hayati besinleri atmasına neden olabilir.  Ancak daha güçlü olan Diüretikler ile aynı ristki taşımaktadır. Günde 5 bardaktan fazla kahve içiyorsanız, kahvenizi düz içmek yerine süt ekleyerek bu etkileri azaltabilirsiniz.

Kansere Karşı Savaşır

ABD’de yapılan araştırmalara göre kahve, kanser ile mücadelede oldukça güçlü bir içecektir. Kahve meme kanseri ve akciğer kanserine karşı iyi gelmektedir. Bunun yanında günce iki bardak latte tüketmek cilt kanserine karşı iyi gelmektedir. Harvard Medical School’da profesör Jiali Han tarafından 110 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, kahvenin kanser hücrelerinin gelişmesini engellediği anlaşılmıştır.

Alzheimer’ı Engellemektedir

Kahve, Alzheimer’ın gelişmesini engellemektedir. Norveçli bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre Alzheimer’e karşı bol bol kahve tüketilmelidir. University of Douth Florida’da Dr. Chuanhai Cao’nun yaptığı çalışmaya göre günde 3 fincan kahve tüketen kişilerin Alzheimer’e yakalanma riski azalıyor.

Diyabet Riskini Azaltmaktadır

Birçok kişi kahvenin diyabete iyi gelmediğini düşünmektedir. Ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki kafein miktarının az olduğu kahvelerin diyabet hastalarına iyi gelmektedir. Bu durum 100 bin kişi üzerinde yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.