Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Dünya Kahve Günü

Dünya Kahve Günü

admin admin - - 2 dk okuma süresi
71 0

Dünya kahve günü, dünyada etkinliklerin yapıldığı ve kahvenin tadının çıkarıldığı bir gündür. 1 Ekim 2014 tarihinden beri her yılın 1 Ekim’i Uluslararası Kahve Günü olarak kutlanmaktadır.

1963 yılında Londra’da kurulan Uluslararası Kahve Örgütü, 2014 yılında 1 Ekim’i kahve günü olarak ilan etmiştir. Bu tarihten beri 78 ülkede her yıl 1 Ekim tarihli “Kahve Günü” olarak kutlanmaktadır. Türkiye bu ülkeler arasında bulunmamaktadır. Ancak bu gün Türkiye’de de çeşitli promosyonlar ve ekinlikler ile kutlanmaktadır.

Geçmiş dönemlerde bu gün 29 Eylül olarak kutlanmaktaydı. Bir dönem 29 Eylül ve 1 Ekim arası olarak kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde de bu şekilde kutlansa da resmi tarih 1 Ekim’dir.

Uluslararası Kahve Örgütü, kahve gününü 1 Ekim olarak ilan etse de 29 Ekim’den beri kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise Japonya’ya dayanmaktadır. Japon Kahve Birliği 1983’ten beri 29 Ekim’i kahve günü olarak kutlamaktaydı. Amerika Birleşik Devletleri de bu günü 2005’te kahve günü ilan etmiştir.

Uluslararası Kahve Örgütü, Dünya Kahve Günü olarak 1 Ekim’i belirlese de günümüzde bazı ülkeler bu özel günü farklı tarihlerde kutlamaktadır. Moğolistan bu günü 3 Ocak’ta, Portekiz 14 Nisan’da, Danimarka 6 Mayıs’ta, Brezilya 24 Mayıs’ta, Kuzey Kore ve Kolombiya 24 Mayıs’ta, Peru 22 Ağustos’ta, İsviçre 28 Eylül’de, Kosta Rika Eylül’ün ikinci Cuma günleri kutlamaktadır. Türkiye uluslararası kahve örgütünde bulunmasa da 5 Aralık gününü Türk Kahvesi Günü olarak kutlamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir