Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Dünya Türk Kahvesi Günü

Dünya Türk Kahvesi Günü

admin admin - - 2 dk okuma süresi
57 0

Her yıl 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün Türk kahvesi günü olarak kutlanmasının nedeni UNESCO’nun 5 Aralık’ta Türk Kahvesini “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak tanımasına dayanmaktadır.

Türk Kahvesi, kültürümüzün bir parçasıdır. Özel günlerin vazgeçilmesi olan Türk kahvesi sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da sevilerek tüketilmektedir. Kahve her ne kadar Kuzey Afrika kökenli olsa da kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Kız istemede, bayramlarda, misafirlikler de en çok ikram edilen içeceklerdir.

Türkiye’de en çok tüketilen kahve Türk kahvesidir. Türk kahvesi aslında bir türü değil, bir pişirme yöntemidir. Dünya ülkelerinin birçoğu bu kahveyi Türk Kahvesi olarak tanısa da bazı siyasi nedenlerden dolayı Avrupalı bazı ülkeler Yunan Kahvesi olarak adlandırmaktadır. Ancak UNESCO’nun 5 Aralık günü Türk Kahvesini “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak tanınması nedeni ile bu gün Dünya Türk Kahvesi Günü olarak anılmaya başlamıştır. Bu durumda bu pişirme tekniğinin Türklere ait olduğunu tescillemiştir.

Türklerin Türk kahvesi ile tanışması 1500’lerin ortalarını bulmuştur. Yaklaşık 500 yıllık bu kültür her yılın 5 Aralığında kutlanmaktadır.

Türk Kahvesi Günü Mesajları

  • Kokusuyla, tadıyla, kırk yıllık hatırıyla… 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Gününüz kutlu olsun
  • Bugün 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi günü! En keyifli sohbetlerin, en güzel toplanmaların baş tacıdır Türk kahvesi. Türk Kahvesi gününüz kutlu olsun
  • Kahve acı aslında sevgi saklı adında acı tatlanır çünkü muhabbet var tadında 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Gününüz Kutlu Olsun
  • Bugün, 500 yıllık kültürümüz Türk Kahvemizin günü kutlu olsun
  • Kahve acısının altında sevgi salkı Türk Kahvesi Günü kutlu olsun

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir