Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Nitelikli Kahve Hakkında

Nitelikli Kahve Hakkında

admin admin - - 3 dk okuma süresi
28 0

Gerçek şu ki, kahve severler olarak son yıllarda kahveyi daha bilinçli bir şekilde tüketmektedir. Kahve demleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve kahve çekirdeğinin kalitesinin artması kuşkusuz bu konuda büyük önem taşımaktadır. Çevremizde en çok duyduğumuz kavramlardan biri de kaliteli yani nitelikli kahvedir. Bu yazıda nitelikli kahve hakkında bilgi verilmiştir.

Nitelikli kahve, adından da anlaşılacağı gibi, elde edilen kahve çekirdeklerinin en yüksek derecesini ve kalitesini ifade eder. Başka bir deyişle dünyanın farklı yerlerinde üretilen kahve çekirdeklerini kalite, lezzet ve benzeri faktörlere göre sınıflandırmak için kullanılan terimdir. Bir kahve çekirdeğinin nitelikli sayılabilmesi için Nitelikli Kahve Derneği tarafından belirlenen standartları karşılaması gerekir. Belirli bir puanın altındaki kahve ticari, bu puanın üzerindeki kahve ise nitelikli çekirdek olarak tanımlanır.

Nitelikli kahve terimini ilk defa 1974 yılında Erna Knutsen, Tea & Coffee Journal dergisinde kullanmıştır. Bu terim mikro iklimlerde üretilen tat profili ve kaliteye sahip olan çekirdeklerin tanımlanması için kullanılmıştır. Bu tanım gastronomik bir hareket başlatmıştır. Bu tanım daha sonra Kahve Derneği tarafından da tanınmaya başlanmıştır.

Kahvenin kalitesini belirleyen en önemli faktör 100 üzerinden 80 ve üzeri puan almasıdır. Bu nedenle 90 – 100 aralığındaki bir kahve birinci kalite, 85 – 89 aralığında ise kaliteli olarak sınıflandırılır. 80 – 84 olarak çok iyi olarak sınıflandırılmaktadır.  Fasulyenin kavurma öncesi kalitesi, su standartları, dağıtım gücü gibi özelliklerinin yanı sıra kusur oranı da standartları karşılamalıdır. Aynı zamanda, kahve çekirdeğinin, nitelikli sınıflandırma ile yetiştirildiği yere tam olarak karşılık gelen aromalara sahip olması ve daha sonraki işlemler sırasında bu eşsiz lezzetleri koruması gerekir. İlgili kahve toplama odasından numuneler alınarak çekirdeklerde test edilmiş; Yapısı, böcek ısırığının varlığı, hasat sırasında maruz kaldığı yabancı cisim miktarı gibi kriterlere göre incelenir. Tüm bu testler kaliteli bir kahvenin özelliklerini ortaya koymaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir