Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso Nasıl Yapılır?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
53 0

Espresso, birçok kahvenin yapımı için gerekmekte olan ağır aromalı kahvedir. Peki, Espresso nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı aşağıda verilmiştir. Espresso için kaynatılmış olan sıcak suyun yüksek basınçla öğütülmüş toz kahveden geçmesi gerekmektedir. Espresso yerine süzgeç kullanılmaktadır. Kahvenin aroması bu nedenle kaybolmamaktadır. Bunun sonucuda sert ve yoğun bir aroma içermektedir.

Espressonun tadını yakalayabilmek için süzgeçten yaklaşık olarak 30 saniyede geçmektedir. Bu süreden az olan geçme süresi kahve tadı bozulabilir. Espresso için doğru öğütülmüş olması gerekmektedir.

Espresso, kahve makinesinde yapılacak ise lezzetli bir tat yakalamak için basınç 9 bar olarak ayarlanması gerekmektedir. Kullanılması gereken kahve miktarı 8-9 gram olmalıdır. Espreeso yapımı için ipucu;

  • Espresso kahvesi yapmak için makineyi birkaç dakika öncesinden çalıştırmalısınız.
  • Suyun kahve yapımı için uygun sıcaklığa getirin. Süzgeçli kahve kaşığını makineye yerleştirin
  • İlk olarak süzgeçten kahvesiz sıcak su akıtın. Böylece süzgecin ısınmasını sağlayın.
  • Espresso fincanınızı önceden ısıtmanız önerilmektedir.
  • Espresso yapımı için kahvenin yüksek basınç ile süzgeçten geçirilmektedir. Bu nedenle kahvenin ince öğütülmüş olması gerekmektedir. Kaba öğütülen kahve çekirdeğinden dolayı su hızlıca akıp gidecek ve tat yoğunluğu zayıf olacaktır.

Espresso nasıl yapılır? sorusuna yukarıda cevap verilmiştir. Espresso kahvesi hakkında dada fazla bilgi almak için Espresso Kahvesinin Tarihi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir