Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç Kahvesi Nedir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
31 0

Menengiç kahvesi, halk arasında melengiç kahvesi olarak da bilinmektedir. Latince olarak pistacia terebinthus olan Türkiye’de menengiç olarak bilinen ağacın meyvelerinden elde edilmektedir. Peki, Menengiç kahvesi nedir?

Menengiç kahvesinin içerisinde kahve çekirdeği bulunmamaktadır. Gerçek bir kahve gibi olan menengiç fıstıktan yapılmaktadır. Menengiç ağacının fıstığından yapılan bu kahve hal arasında çedene, çitlembik, çıtlık olarak da bilinmektedir. Menengiç ağacı birçok yerde yetişmektedir. Ancak genellikle Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kendiliğinden dağlarda yetişmektedir.

Menengiç ağacının meyveleri kurutulmakta, ardından ise öğütülerek menengiç kahvesi yapılmaktadır. Çoğunlukla kafein sorunu olan kişiler tarafından bir alternatif olarak kullanılmakta olda da Güneydoğu Anadolu’da günlük yaşamda da kullanılmaktadır. Dikkatli bir şekilde kavrulan menengiç kahvesi, normal kahve ile çok yakındır. Türk kahvesine göre de ucuzdur.

Kavrulan menengiç fasulyeleri, kavurma işlemi sırasında karamel, çam lezzetleri ve narenciye aroması vermektedir. Menengiç çekirdeklerinin ortalama olarak 10 ile 20 dakika arasında kavrulması gerekmektedir. Kavurma süresi kahve aromasını etkilemektedir.

Yukarıda menengiç kahvesi nedir? sorusunun cevabı verilmiştir. Peki Menengiç kahvesi nasıl yapılır? bu sorunun cevabını da aşağıda bulabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi, klasik Türk kahvesi gibi yapılabilmektedir. Ancak su yerine sütte kullanabilirsiniz. Bu kahvenin tarifi aşağıda verilmiştir.

Menengiç kahvesi için gerekli olan malzemeler;

 • Menengiç kahvesi
 • Su ya da Süt
 • Ağız tardına göre şeker

Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

 • Öncelikle cezveye kapacağınız kahve sayısı kadar 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun. Üzerine damak tadınıza göre şeker ekleyin.
 • Ardından cezveye yapacağınız kahve kadar bir fincan süt ya da su koyun.
 • Cezveyi ocağa almadan güzel bir şekilde karıştırın ve kahvenin çözülmesini sağlayın.
 • Kahveyi daha sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Karıştırma işlemi yapmayın.
 • Kahve köpürünce ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.