Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Arabica ve Robusta Kahve Karşılaştırması

Arabica ve Robusta Kahve Karşılaştırması

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

Kahve ile ilgili olmayan kişilerin bile en iyi şekilde bildiği konu kahve çekirdekleridir. Kahve çekirdeklerinin temel olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Robusta ve Arabica’dır. Bu yazıda Arabica ve Robusta kahve karşılaştırması verilmiştir.

Bu iki çekirdek aynı aileye mensuptur, ancak yapı, lezzet ve kalite açısından çok farkları bulunmaktadır. Arabika ve Robusta kahve çekirdeklerinin farkını anlatmadan önce Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinin ne olduğunu anlatmak gerekmektedir.

Robusta Kahve Çekirdeği

Coffea Canephora adli bir bitki türünden elde edilen Robusta kahve çekirdekleri kahve piyasasının yaklaşık olarak yüzde 35’inıi oluşturmaktadır. Arabika çekirdeklerine oranla daha alçak yerlerde yetişmektedir. Robusta çekirdekleri hastalığa ve doğa olaylarına karşı oldukça elverişlidir. Robusta çekirdekleri çoğunlukla Asya ve Afrika ülkelerinde yetişmektedir.

Robusta kahve çekirdekleri düşük bir asiditiye sahip olan Robusta kahvesi, genellikle özel karışım yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu karışımlar sonucu birçok melez türler ortaya çıkmıştır.

Arabica Kahve Çekirdeği

Arabika kahve çekirdeği, coffea Arabica isimli bitkiden elde edilmektedir. Dünya kahve piyasasının yaklaşık olarak yüzde 55’ini oluşturmaktadır. Birinci sınıf Arabice kahve çekirdeklerinin yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Yüksek rakımlarda yetişen Arabica kahvesi genellikle tropikal bölgelerde yetişmektedir.

Arabica kahve çekirdeklerinin büyük bir bölümü Brezilya’da üretilmektedir. Ayrıca Latin Amerika ve Endonezya’da da yetişmektedir. Arabica kahve çekirdekleri kafein miktarının yoğun olduğu ve kendine has bir lezzete sahiptir.

Arabica Çekirdekleri ve Robusta Çekirdekleri

Bu iki tür kahve çekirdekleri esas olarak aynı familyaya aittir. Ancak aynı familyada olmalarına rağmen birçok farkları bulunmaktadır. Robusta ve Arabica çekirdeklerinin farklarını sizin için aşağıda listeledik;

 • Arabica kahvesinin tadı acı ve keskindir. Genellikle sert kahve severler tarafından tercih edilmektedir. Robusta ise daha tatlı ve yumuşak bir tada sahiptir.
 • Robusta çekirdeklerinin yapısı daireseldir, Arabica çekirdekleri ise daha ovaldir.
 • Arabica çekirdekleri daha yüksek rakımlarda zahmetli bir şekilde yetişirken, Robusta daha alçak bir noktada kolay bir şekilde yetiştirilmektedir.
 • Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerine oranla daha düşük bir kafein oranına sahiptir.
 • Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerine oranla daha fazla şeker oranına sahiptir.
 • Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine oranla daha uygun bir fiyata sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir