Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kahve Nasıl Öğütülmeli

Kahve Nasıl Öğütülmeli

admin admin - - 3 dk okuma süresi
27 0

Kahveyi güzel bir şekilde demlemek için kahvenin doğru bir boyutta ve eşit bir şekilde öğütülmesi gerekmektedir. Kahve her ne kadar kaliteli olursa olsun yanlış bir şekilde öğütülmesi durumunda kahveden zevk alamazsınız. Peki kahve nasıl öğütülmeli?

Evde hazırladığınız kahvenin tüketimi kullanılan tahıla, suyun sıcaklığına, kahve-su oranına, hazırlama süresine ve öğütme derecesine göre dengelenir. Bu önemlidir, çünkü su ve çekirdeklerin etkileşim yüzeyini arttırır. Filtre veya espresso yöntemini kullanarak kahve yaptığınızda, kahve ve su temas alanı azaldıkça kahve çekirdekleri arasındaki mesafe artar. Bunun sonucunda su kahve arasından hızlı bir şekilde geçer. Bu nedenle bardağınızda daha aromatik ve asidik aromalara sahip bir kahve elde edersiniz, aksine kahvenin ve suyun temas yüzeyi daha büyükse yani ince öğütürseniz su kahveden daha yavaş geçmektedir. Böylece kahve ve su daha fazla temas etmiş olur. Kahve daha yavaş ve kahve/su etkileşim süresi uzar, bu da kahveyi daha acı ve yoğunlukta demlemenizi sağlar.

Her kahve için öğütme şekli farklılık göstermektedir. Kahvelerinizi aşağıdaki gibi öğütürseniz daha fazla zevk alırsınız.

  • Pudra Kıvamı: Aslında bu kahve öğütme yöntemiyle sadece Türk kahvesi elde edilir, daha ince öğütülmüş kahve türlerinden biri olan espressodan bile daha ince öğütülür, herkesin bildiği bir kahve makinesinde veya Türk kahvesi makinesinde hazırlanmaya uygundur.
  • İnce Öğütülmüş: Espresso, Moka Pot ve Aeropress, demleme yöntemlerine uygun öğütülmüş kahvelerdir, Türk kahvesine göre biraz daha büyük ve hacimli ancak yine de diğer öğütme yöntemlerine göre oldukça incedir.
  • Ota Öğütülmüş: Kağıt filtre veya filtre yöntemiyle demlenen tüm kahveler orta öğütme gerektirir. Hario V60, makinede kağıt ve metal filtrelerle demlemek için orta öğütülmüş kahve kullanır. Kahve doğrudan filtreden geçemediği için demleme için damlama yöntemi kullanılır.
  • İri Öğütülmüş: Chemex, French Press ve Syphım demleme yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında soğuk kahve yönteminde de kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir