Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Hamilelikte Kahve Tüketimi

Hamilelikte Kahve Tüketimi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
27 0

Kafein maddesi, enerjik ve biçimde hissetmemize izin veriyor ve vücudumuzda aldığımız temel kafeinin iki temel maddede vardır. Bunlar çay ve kahvedir. Amerikan Sağlık Ansiklopedisi’ne göre kahve ve çay tüketimi hamilelik döneminde azaltılmalıdır. Bu yazıda Hamilelikte kahve tüketimi hakkında bilgi verilmiştir.

Kafeinin birçok kişiye enerji verme, odaklanma ve migren ağrılarını giderme gibi pek çok faydası vardır. Öte yandan hamilelikte kafein kullanımının bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Kafeinin vücuttan atılması, hamilelik döneminde 4 kata kadar daha zordur. Bunun yanında bebek metabolizmasına karışabileceği bilinmektedir. Bu durum da bebek sağlığına zarar vereceği düşünülmektedir.

Kafein, hızlı tüketim ve boşaltım yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu durum normal bir insan için iyi olsa da hamilelikte su kaybı anlamına gerekmektedir. Bu durumda hamilelerde sağlık açısından olumsuz bir etkidir.

Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar için günlük kafein alımı, 1-2 fincan kahve veya 3-4 fincan çaydan vücudunuza giren kafein miktarı olan 300 mg ile sınırlandırılmalıdır. Ancak kahve içilmemeli, çok sıcak olmalıdır. Enerji içecekleri, karbonhidratlar, yapay tatlandırıcılar ve ginseng’deki kafeine ek olarak, buna benzer birçok bitki içerir. Bu nedenle birçok sağlık kuruluşu hamilelikte enerji içeceği içilmesini önermiyor. Zencefil, nane, ahududu ve melisa gibi bitkilerin hamilelikte kullanımının güvenli olduğu bilinse de birçok bitki çayının hamilelikte kullanılmaması gerektiği bilinmektedir. Doktorunuza sorun.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hamile kadınların günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmesi, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasına veya düşük yapılmasına neden olabilir, ancak düşük doğum ağırlığı ve düşük yapma olasılığı üzerine araştırmalar yapılmıştır. hayvanlarda ve tüm bilim adamlarının aynı fikirde olduğu hala kesindir. Sonuç yok. Bu konuda hala çok fazla araştırmaya ihtiyaç var.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir