Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Meksika Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir, Tarihi

Meksika Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir, Tarihi

admin admin - - 2 dk okuma süresi
64 0

Meksika kahvesi karakteristik olarak belirgin özellik taşımamaktadır. Genellikle Brezilya çekirdekleri ile eş değerdir. Meksika nitelikli kahve üretiminden daha çok ticari kahve üretimine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Meksika’da kahveler genellikle küçük çiftliklerde yetişmektedir. Meksika kahvesi genellikler ülkenin güneyinde yetişmektedir. Ağırlıklı olarak Veracruz, Oaxaca ve Chipas eyaletlerinde yetişmektedir. Ülkede 100 binden fazla kahve çiftliği bulunmaktadır. Ülkede yetiştirilen kahve çekirdekleri genellikle Arabica’dır. Bu kahve türü genellikle harmanlamada kullanılmaktadır.

Meksika yıllık olarak ortalama olarak 4 milyon 200 bin torba kahve üretilmektedir.

Kahve Bölgeleri

  • Chiapas Bölgesi: Güney Meksika’da bulunan kahve bölgesi Meksika’nın Guatemala sınırında bulunmaktadır. Bu bölgede yetiştirilen kahveler Tapachula adı altında sunulmaktadır. Sert bir asitliğe sahiptir.
  • Coatepec Bölgesi: Meksika’da bulunan Vera Cruz eyaletinde bulunan sıradağların kuzeyinde yetişmektedir.
  • Oaxaca: Güney Meksika’da yetiştirilen kahvelerdir.
  • Puebla: Meksika’nın doğusunda bulunan Meksika’nın en büyük eyaletlerindedir.

Meksika Kahvesi Hakkında

Meksika kahvesi, hafif bize yapıya sahiptir. Hafif gövdesi ve düşük bir asit değeri vardır. Kahve aromalarında genellikle ceviz tadı bulunmaktadır. Ancak yetiştirilme bölgelerine göre çok farklı bir aromaya sahiptir.

Meksika’da en kaliteli kahve çekirdekleri Chiapas bölgesinde yetiştirilmektedir. Hafif bir tada, canlı asitliğe sahiptir.

Meksika’da kahve üretimi çoğunlukla küçük ve özel mülkiyet olan çiftliklerde yetişmektedir. Genellikle elle kurutulur ve elle toplanır. Bu durum da Meksika kahvesinin organik bir yapıya ve tada sahip olmasını sağlar. Meksika kahvesi genellikle ABD pazarında satılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir