Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Cappuccino Tarihi Hakkında

Cappuccino Tarihi Hakkında

admin admin - - 3 dk okuma süresi
65 2

Cappuccino, 1980’li yıllarda Amerika’da popüler bir hal almaya başlamıştır. Ancak Cappuccino onlarca yıl önce ortaya çıkmıştır. Yıllar önce Avrupa’da ortaya çıkmış olan bu kahve çeşidi günümüzde en çok tüketilen kahve çeşididir.

Avrupalılar kahveyi başlangıçta geleneksel Osmanlı kahvesi gibi tüketilmektedir. 18. yüzyılın sonlarına doğru İngilizler ve Fransızlar tarafından kahve çekirdeklerini süzmeye başlamıştır. Yavaş yavaş filtrenen ve demlenen kahveler, kaynatılarak yapılan geleneksel Osmanlı kahvesinden daha popüler olmaya başlamıştır. Bu dönemde ‘’Kapuziner’’ terimi ortaya çıkmıştır.

Kapuziner 1700’lü yılların sonlarında Viyana kahvelerinde ortaya çıkmıştır. 1800’lü yılların başlarında kremalı ve şekerli bir kahve türü olarak tüketilmeye başlamıştır. 1850’lerde ise bu tarife baharat eklenmiştir.

Bu içeceğin ismi Viyana’daki Kapuzin (Capuchin) rahiplerinin giydiği kıyafetlerin rengine benzemesinden gelmektedir. Capuchin kelimesi İtalyancada kaput ve başörtüsü anlamına gelmektedir.

Günümüze En Yakın Cappuccino

Viyanalılar Kapuzen isimli kahveyi 1700’lü yılların sonlarında ortaya çıksa da günümüze yakın cappuccinoya en yakın türü 1930’lu yıllarda ortaya çıkmıştır.  Cappuccino İtalya’da gittikçe popüler bir hal almaya başlamıştı. Bu dönemde yapılan cappuccinolar, Viyana tarzı cappuccinolardan esinlenerek içerisine krem şanti, tarçın ve çikolata talaşı doldurulmaktaydı.

İtalya’da İkinci Dünya Savaşı sonrası cappuccino yapımında bazı basitleştirmeler yapılmıştır. Espresso makinelerinin yaygınlaşması da bu duruma öncülük etti. Avrupa’daki gelişmeler ve İkinci Dünya Savaşı Sonrası yaşanan refah bu kahve çeşidinin tüm dünyada yaygınlaşmasını sağladı.

Cappuccino ilk başlarda Avrupa’da popülerlik kazandı. Daha sonra ise Avustralya ve Güney Amerika’ya taşındı. Ardından ise kahve dükkanlarında pazarlanması nedeni ile Amerika’da yaygınlık kazandı. 1990’lı yıllarda ise kafe kültürünün yaygınlaşması ile tüm dünyada adını duyurmaya başladı.

1990’lı yıllardan sonra Amerika’da başta olmak üzere otomatik içecek makinelerinde ‘’cappuccino’’ adı ile sayılmaya başlandı. Ancak bu içecekler genellikle hazır kahve tozu ve süt tozu ile yapılmaktadır.

Günümüzdeki cappuccino gerçek tarza çok uzak bir şekilde yapılmakta ve tüketilmektedir. Bunun nedeni son yıllarda Avrupa’da cappuccino adetlerinin değişmesidir. İngiltere, İrlanda, Hollanda Belçika, Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülke vatandaşları neredeyse tüm gün boyunca cappuccino tüketmektedir.  

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir