Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Liberica Kahve Çekirdeği

Liberica Kahve Çekirdeği

admin admin - - 2 dk okuma süresi
55 0

Liberica kahve çekirdeği Liberya kahve çekirdeği olarak da bilinmektedir. Afrika’ya özgü olan bu kahve çekirdeği Afrika’nın genelinde görülebilir. Ancak Filipinler, Seyşeller, Endonezya, Malezya, Andaman ve Nikobar adalarında da yetiştirilmektedir.

Ağaçlarının yüksekliği 20 metreyi bulabilir. Hasat merdiven kullanılarak yapılmaktadır. Fasulyesi, çekirdeği ve yaprakları en kahve çekirdekleri arasında en büyüğüdür.

Ticari amaçla yetiştirilen kahvelerin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturmaktadır. 1740’lı yıllarda İspanyol rahipler tarafından Lipa şehrinde getirildikten sonra ticari amaçlı yetiştirilmeye başlanmıştır. Liberica kahve çekirdeği sömürge döneminde adalarda yetiştirilmiştir. Fiyatı diğer kahve türlerinin 5 katı fiyatına batı ülkelerine ihraç edildi. 19. yüzyılın sonlarında dünya çapında ortaya çıkan kahve pas salgını sırasında bile Filipinler’deki tarlalarda uzun süre kahve yetiştirilmeye devam etti. Ancak bu durum uzun sürmedi ve buradaki kahve endüstrisi çöktü. Ancak buna rağmen Filipinler Liberica çekirdeğinin yetiştiği en önemli pazarlardandır.

19. yüzyılın sonlarında Endonezya’da kahve pası hastalığı nedeni ile ölen arabica ağaçlarının yerine Endonezya’ya liberica ağaçları getirildi. Ayrıca Liberya ve Malezya’ya da bu yıllarda gelmiştir. Guyana’nın Amazon Yağmur Ormanlarının tenha bölümlerinde nadir bir çeşidi bulunmaktadır.

Liberica kahve çekirdekleri, arabica ve robusta çekirdeklerine göre daha büyüktür. Nadir olması nedeni ile fiyatı diğer kahve çekirdeklerinden pahalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir