Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Türk Kahvesi Neden Yapılır? Öğütülme Şekli Nedir?

Türk Kahvesi Neden Yapılır? Öğütülme Şekli Nedir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
48 0

Kendine has tadı ve kokusu ile birlikte her yudumda kendisine hayran bırakan Türk kahvesi neden yapılır? Tabi ki de Türk kahvesinin yapımında her kahvede olduğu gibi çekirdek kullanılmaktadır. Peki Türk kahvesi yapımında hangi çekirdek kullanılmaktadır?

Türk kahvesi yapımında Osmanlı Döneminde Etiyopya ve Yemen çekirdekleri kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde genel olarak Brezilya menşeili olan Rio Minas çekirdekleri kullanılmaktadır. Türk kahvesinin ön önemli özelliği kahvenin demlenme yöntemidir. Filtre kahve bir filtre ile tortusunun ayrılmasıyla yapılmaktadır. Türk kahvesi içse tortusu ile birlikte pişirilmektedir.

Türk kahvesi yapımında genel olarak Etiyopya, Brezilya, Kolombiya ve Yemen çekirdekleri kullanılmaktadır.

  • Yemen: Yemen Moka olarak da bilinmektedir. Kahve Anadolu topraklarına ilk kez Yemen’den gelmiştir. Türk kahvesi tarihini burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Nispeten küçük çekirdekleri olan Yemen kahvesinde yoğun tat vermektedir. Yemen’de büyük oranda Arabica çekirdekleri kullanılmaktadır.
  • Etiyopya: Anadolu Türk kahvesi ile tanıştığı dönemde genel olarak kullanılmaktaydı. Çiçeksi ve meyveli notalar vermektedir.
  • Kolombiya: Pürüzsüz bir notaya sahiptir ve orta yumuşak içimlidir.
  • Brezilya: Günümüzde genel olarak kullanılan kahve çekirdeğidir.

Türk Kahvesi Nasıl Öğütülmektedir?

Türk kahvesi neden yapılır? sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir. Peki Türk kahvesi nasıl öğütülmektedir? aşağıda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Damak tadınıza göre uygun çekirdeği bulduktan sonra en önemli durum kahve çekirdeğinin doğru bir şekilde öğütülmesidir. Türk kahvesinin çekirdeği oldukça ince öğütülmelidir. Bunun nedeni kahvenin suyun içinde kaynatılarak yapılmasıdır.

Türk kahvesinin öğütülme işlemi bir öğütücü ya da havan ile yapılabilmektedir. Havan ile dövülmüş olan kahve çekirdeği ile yapılan Türk kahvesi daha lezzetli olmaktadır. Ayrıca Türk kahvesi için çekirdekler sanayi tipi taşlı değirmenler ile de öğütülebilir. Türk kahvesi ekstra ince öğütülmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir