Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Honduras Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Honduras Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
58 0

Honduras kahvesi, son dönemlerde nitelikli kahve severler tarafından beğenilerek tüketilen kahveler arasındadır. Günümüzde kahve piyasasında önemli bir yere sahiptir. Bu ülkenin kahvesini anlatmadan önce Honduras hakkında kısa bir bilgi verelim.

Honduras Hakkında

Honduras, Orta Amerika’da yer almaktadır. Komşuları arasında El Salvador, Nikaragua, Guatemala ülkeleri bulunmaktadır. Komşuları da tıpkı Honduras gibi kahve üretimi yapmaktadır. Ülkede kahve ticaretinin yanında muz ticareti de büyük öneme sahiptir.

Ülkede subtropikal iklim hakimdir. Yıl içinde her dönem nemli ve yüksek hava sıcaklığına sahiptir. Ülke genelindeki en yüksek sıcaklık 32 derece, en düşük sıcaklık ise 20 derecedir. Dağlık bölgeleri serin olan Honduras’ın Karayip kıyıları bol yağışlıdır. Honduras’ta eylül ve şubat ayları bol yağışlı geçmektedir. Haziran ve kasım ayları ise fırtınalı geçmektedir.

Ülkede kahve ve muzun yanında şeker kamışı ve tropikal meyve ihracatı da önemli yer tutmaktadır.

Honduras Kahvesi Hakkında

Honduras kahvesi, Orta Amerika’nın en popüler kahvelerindendir. Ülkede genel itibari ile Arabica fasulyesi yetiştirilmektedir. Kahve genel olarak bal ve fındık aromasına sahiptir. Ayrıca meyve, kakao ve limon aromaları da hissedilmektedir. Genel itibari ile ser bir aromaya sahiptir. Yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir.

Kahve genellikle dağlık bölgelerde üretilmektedir. Ortalama olarak 1000 ile 1600 metre arasında yetiştirilmektedir. Honduras kahvesi, besin kaynağı ve mineral olarak oldukça zengindir. Ülkede kahve üretimi farklı bölgelerde yapılmaktadır.

Kahve Bölgeleri

 • Copan Bölgesi: 1000 ile 1500 metre arasında yetiştirilmektedir. Baskın olan aroma çikolata aromasıdır.
 • Opalca Bölgesi: 1100 ile 1600 metre arasında yetişmekte ve tropik meyve aromasına sahiptir.
 • Agalta Bölgesi: 1100 ile 1400 metre arasında yetiştirilmektedir. Genel olarak tropik meyve, karamel ve çikolata aromasına sahiptir.
 • Comayagua Bölgesi: 1100 ile 1400 metre arasında yetiştirilmektedir. Yüksek asidite değerine sahiptir ve çikolata aroması ağırlıklıdır.
 • Montecillos Bölgesi: 1200 ile 1600 metre arasında yetiştirilmektedir. Şeftali ve portakal aroması baskındır.
 • El Paraise Bölgesi: 1100-1400 metre arasında yetiştirilmektedir ve narenciye aromasına sahiptir.

Honduras kahvesi ile 100 binden fazla aile geçimini sağlamaktadır. Kahve üretimi genel olarak aile çiftliklerinde yapılmakta ve üretim genel olarak 2 hektardan az bir alanda yapılmaktadır.

2015 yılında yılık yaklaşık olarak 5 milyon torba kahve üretimi yağmıştır. 2018 yılında kahve üretiminde Orta Amerika’da birinci, Latin Amerika’da üçündü, dünyada ise beşinci en büyük ülke olmuştur. Honduras kahvesi ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Bunun yanında dünya kahve pazarının yaklaşık olarak yüzde 4’ünü elinde bulundurmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir