Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kosta Rika Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kosta Rika Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
64 0

Kosta Rika kahvesi her demleme yönteminde kullanılabilen bir kahvedir. Daha önce hiç Kosta Rika kahvesini denemediyseniz eşsiz bir aroma ve lezzetten haberdar değilsiniz demektedir. Bu kahveyi daha iyi anlayabilmek için öncelikle Kosta Rika hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Aşağıda Kosta Rika hakkında bilgi verilmiştir.

Kosta Rika Hakkında

Kosta Rika, Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin komşuları arasında Nikaragua ve Panama bulunmaktadır. Ayrıca Büyük Okyanus ve Karayip Denizi’ne de sınırı bulunmaktadır. Ülkenin geniş bir sahil şeridine sahip olmasıdır. Ülkenin isminin İspanyolca anlamı “zengin sahil” anlamına gelmektedir.

Kosta Rika 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İspanya sömürgesi altında yaşamıştır. 15 Temmuz 1821 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Ancak tam bağımsızlığını 7 Kasım 1945 tarihinde kazanmıştır. Ancak Kosta Rika Orta Amerika’nın en gelişmiş ülkeleri arasına girmiştir.

Ülkede tropikal iklim hakimdir. Kosta Rika’da yıl içerisinde 2 mevsim yaşanmaktadır. Mayıs ve Kasım ayları arası yağmurlu ve yeşil sezon, Aralık ve Nisan ayı arası ise kuru sezon olarak adlandırılmaktadır. Ortalama sıcaklık 22 derecedir, sahil kesiminde ise 22 ile 32 derece arasında değişmektedir. Ülke topraklarının yaklaşık olarak yüzde 30’u Ulusal Park olarak koruma altına alınmıştır.

Kosta Rika gelirinin yaklaşık olarak yüzde 55’i tarımdan oluşmaktadır. Önemli tarım ürünleri muz, ananas ve kahvedir.

Kosta Rika Kahvesi Hakkında

Kosta Rika, tropikal iklimin ve volkanik arazi yapısı nedeni ile kahve üretimi için ideal bir ortama sahiptir. Ülke yılda yaklaşık olarak 2 milyon torba kahve üretimi yapmaktadır. Kahve ağaçlarının büyük bölümü 1200 ile 1800 metre arasında bulunmaktadır.

Kosta Rika kahvesinin özellikleri yetiştiği bölgeye ve yüksekliğine göre farklılık göstermektedir. Kahve yetiştirilen bölgeler Tarrazu, Volcan Poas, Central Valley, Tres Rios, Heredia, Naranjo ve Alajeeula bölgeleridir. Ancak en ünlü kahve çekirdekleri Tarrazu, Heredia, Alaguela ve Tres Rios bölgelerinde yetişmektedir. 

Her ne kadar bölgeye göre farklı aroma olsa da genel itibari ile kırmızı meyve aroması hissedilmektedir. Yumuşak bir kıvama ve aromaya sahip olan Kosta Rika kahvesi yüksek derecede kavrulmaya müsaittir. Oldukça temiz ve yüksek asidite oranına sahip olan kahvenin olgun ve temiz bir yapısı bulunmaktadır.

Son günlerde birçok kişi tarafından tercih edilen Kosta Rika kahvesini denemenizi şiddetle öneririz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir