Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Uganda Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Uganda Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
58 0

Uganda kahvesi dünyada en fazla kahve üreten ilk 10 ülke arasında onuncu sırada yer almaktadır. Uganda kahvesi, on dönemlerde üçüncü nesil kahvecilerin dikkatini çekmeye başlamıştır. Afrika’nın doğusunda yer almakta ve denize kıyısı bulunmamaktadır. Komşuları arasında Güney Sudan, Kenya, Tanzanya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Ruanda ülkeleri bulunmaktadır. Uganda kahvesi hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle Uganda’nın coğrafi yapısını bilmek gerekmektedir.

Uganda Cumhuriyeti Hakkında

Ülkede tropikal iklim hakimdir. Ülke geneli ortalama 1000 metre yüksekliğe sahiptir. Tropikal bir iklime sahip olması nedeni ile sıcaklık pek fazla hissedilmemektedir. Günler genellikle ılık geçmektedir. Uganda çok çeşitli bir bitki örtüsüne sahiptir. Büyük bir bölümünü yağmur ormanları oluşturmaktadır.

Uganda’nın iklim özellikleri doğal olarak kahve yetiştiriciliğini etkilemiştir. Tropikal bir iklime sahip olması, bitki çeşitliliği Uganda kahvesinin aromasını da etkilemektedir. Diğer Afrika ülkelerine oranla Uganda kahvesi daha az tercih edilse de yılda 200 bin tondan fazla kahve üretmektedir.

Uganda Cumhuriyeti Kahvesi

Uganda genellikle Robusta kahve fasulyesi yetiştiriciliği yapmaktadır. Bunun yanında son dönemde Arabica kahve fasulyesi üretimine ağırlık vermektedir. Uganda kahvesi genellikle ülkede kahve kültürünün de pek fazla olmaması nedeni ile ihraç edilmektedir. 

Uganda’da kahve yetiştirilen bölgeler, Nile, Mbale, Gulu, Lira, Bugishu, Kampa, MAsak, Kasese, Mbarra, Mukona, Jinja bölgeleri bulunmaktadır. Uganda’da yetiştirilen kahveler arasında en kaliteli olanı Bugishu bölgesinde bulunan Elgon Dağı yamaçlarında yetiştirilen kahve çekirdekleridir.

Uganda Cumhuriyeti’nde bir yıl içinde iki kez kahve hasadı yapılmaktadır. Hasatlar Nisan- Haziran ve Ekim- Şubat ayları arasında yapılmaktadır. Uganda kahvesi diğer ülkelere göre daha az tüketilmektedir. Bunun nedeni asidite değerinin çok yüksek olmasıdır. Ancak sert kahve sevenler için vazgeçilmez bir tat olmuştur.

Uganda kahve fasulyelerinin çekirdekleri gövde bakımından güçlü bir yapıya sahiptir. Bunun yanında şarap asitesine ve iyi bir aromaya sahiptir. Aroma olarak çikolata, portakal, çiçek ve domates tatları içermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir