Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. En Çok Kahve Üreten Ülkeler Hangileridir

En Çok Kahve Üreten Ülkeler Hangileridir

admin admin - - 3 dk okuma süresi
26 0

17. yüzyıla kadar kahve sadece Yemen’de üretilmekteydi. Ancak kahvenin endüstriyel bir hale gelmesi üzerine ve kahve tüketimin yaygınlaşması ile üretim alanları birçok bölgeye yayılmıştır.

Kahve üretimi Yemen’den önce Sri Lanka’ya 1696 yılında Cava Adası, 1718 yılında Surinam, 1723 yılında Martinik, 1927 yılında Brezilya, 1730 yılında Jamaika, 1779 yılında Küba, 1784 yılında Venezuela, 1790 yılında ise Meksika’ya daha sonrada bütün dünyaya yayılmıştır.

Kahve üretiminde günümüzdeki lider olan ilk beş ülke ise sırası ile Brezilya, Vietnam, Kolombiya, Endonezya ve Etiyopya ülkeleri bulunmaktadır.

Brezilya

Brezilya’da yaklaşık olarak 300 bin kahve tarlası bulunmaktadır. Bunun yanında ise binlerce üretici çiftlik vardır. Brezilya 1920’li yıllarda dünya kahve üretiminin yaklaşık olarak yüzde 80’ini tek başına yapmaktaydı. Günümüzde ise dünya kahve üretiminin yaklaşık olarak yüzde 35’ini tek başına yapmaktadır.

Brezilya yıl içerisinde yaklaşık olarak 4 milyon ton kahve üretmektedir. Brezilya’nın en büyük kahve üretici kentleri Sao Poulo, Minas Gerais ve Parana kentleridir. Yıl içerisinde kahve ihracatından yaklaşık 5 milyar dolar elde etmektedir. Kahve ihracatının yüzde 15’inden fazlasını oluşturmaktadır.

Vietnam

Vietnam’ın yıllık kahve üretimi yaklaşık olarak 1 milyon 600 bin tondur. Dünya kahve üretiminin yaklaşık yüzde 18’ini yapmaktadır. Kahve ihracatında yaklaşık yüzde 10’luk paya sahiptir. Kahve ticaretinden yıl içerisinde yaklaşık olarak 3.2 milyar dolar kazanmaktadır. Son 40 yılda kahve üretiminde büyük ilerleme kat etmiştir.

Kolombiya

Yaklaşık olarak 850 bin ton kahve üretimi yapan Kolombiya uzun süre ikinci sırada yer almaktaydı. Ancak iklim değişikliği, kahve üretiminde endüstrileşme gibi nedenle ile bu sırayı Vietnam’a kaptırmıştır. Kahve piyasasında yüzde 8’lik bir dilime sahiptir. 2 milyardan fazla gelir elde etmektedir.

Endonezya

Endonezya yıl içerisinde yaklaşık olarak 600-700 bin ton kahve üretmektedir. Yaklaşık yüzde 4’lük Pazar payına sahiptir. Yıl içerisinde kahveden yaklaşık olarak 1.5 milyar dolar gelir elde etmektedir.

Etiyopya

Yıllık ortalama olarak 400 bin ton kahve üretimi yapmaktadır. Etiyopya ihracatının yaklaşık olarak 3’te birini kahve ile gerçekleştirmektedir. Etiyopya’da 15 milyondan fazla insan geçimini kahve ile yapmaktadır. Kahve piyasasında payı yüzde 2.5’tir.

Bu ülkelerin ardından kahve üretiminde e büyük ülkeler; Honduras, Peru, Hindistan, Guatemala ve Uganda ülkeleri bulunmaktadır.  

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir