Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kenya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kenya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
61 0

Kenya kahvesi, dünyanın en lezzetli kahvelerinden birisi olarak tanımlanır. Bu ülkenin kahvesi yoğun bir tat profiline sahiptir ve ağız sulandıran bir aroması vardır. Kenya kahvesi, nitelikli kahve severlerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Kenya, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Komşuları arasında Güney Sudan, Uganda, Somali, Tanzanya ve Etiyopya vardır. Komşuları da tıpkı Kenya gibi kahve üreticisidir. Ülkenin başkenti olan Nairobi’nin Hint Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Ülke volkanik açıdan zengin bir ülkedir.

Kenya’daki kahveler 1700 ile 2000 metre arasında yetişmektedir. Yaklaşık olarak 160 bin hektarda kahve üretimi yapılmaktadır. Hasat dönemi Kasım ve Aralık aylarıdır. Gövde bakımından zengin ve ağır olan kahve asitlik acıkan ise parlak bir yapıya sahiptir.

Kenya’da yılda iki kez kahve hasadı yapılmaktadır. Hastalıklı ve zarar görmüş olan kahve çekirdekleri sağlıklı çekirdeklerden ayrılmaktadır. Sağlıklı olan çekirdeklere 36 saate yakın fermantasyon süreci uygulanmaktadır. Ardından kurutulan kahveler öğütülmeye gönderilmektedir.

Kenya Kahvesi Özellikleri

Dünyanın en gelişmiş kahve endüstrilerinden birine sahip olan Kenya, üretim, işleme ve öğütme aşamalarını kooperatifler aracılığı ile yapmaktadır. Kenya’da yaklaşık olarak 150 kahve çiftçisi bulunmaktadır. Üretimin büyük bölümü küçük ölçekli çiftçiler tarafından sağlanmaktadır.

Kenya kahvesi boyut olarak üçe ayrılmaktadır. Bunlar Elephant (E), Peaberry (PB) ve AA boyutlarıdır. Piyasada bulunan en yaygın Kenya kahvesi AA boyutunda olanıdır. Bu boyuttaki kahvelerin çapı yaklaşın 7.2 mm’dir ve dünyanın en parlak kahve çekirdeklerinden birisidir. Bu kahve türü harmanlamalarda çok nadir kullanılmaktadır. Güçlü bir asidite oranına sahiptir. Narenciye ve limon kabuğu aromalarına sahiptir. Ülkede büyük oranda Arabica çekirdeği üretilmektedir.

Kenya kahve bölgeleri Ruiri, Thika, irinyaga, Mt, Kenya Batı, Kiambu, Muranga ve Nyeri gölgeleridir. Kenya ağırlıklı olarak çay tüketmektedir. Bu nedenle ülkede üretilen kahvenin büyük bölümü hatta neredeyse tamamı ihraç edilmektedir.

Kenya kahvesinde ıslak işleme yöntemi ile işlenmektedir. Islak işlenmiş bir kahvenin tadı daha temiz olmaktadır. Ayrıca ıslak işlenen kahve yüksek asit değeri içermektedir. Bu işleme türü hasattan hemen sonra kahve fasulyesi hala nemli iken gerçekleşir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir