Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kahve Seçmek İçin Tadım Terimleri

Kahve Seçmek İçin Tadım Terimleri

admin admin - - 2 dk okuma süresi
4 0

Çoğumuz kahve içmeyi severiz, bize keyif verir ve sohbetimize sohbet değeri katar. Tabii ki bazı kahveleri daha çok seviyoruz, damak zevkimize uygun olduğunu söylüyoruz ama aslında kahvelerin belli kategorilerde belli özellikleri var. Kahve detaylarına girecek olursak, dikkat edilmesi gerekebilecek kahve seçimi için bazı terimler vardır. Aşağıda kahve seçmek için kahve tadım terimleri hakkında bilgi verilmiştir.

Asidite

Asidite dendiğinde birçok kişinin aklına acılık veya midede bulunan asidik yapı gelmektedir. Ancak bununla bir alakası yoktur. Asidite, kahvedeki berraklık, canlılık olarak tanımlanabilir ve kahvenizin sıradan bir kahve olmasını önler. Ancak asidite çok yüksek ise rahatsız edici bir ekşiliğe sahip olabilir.

Aroma

Aroma, kahvenin aroma notalarının habercisidir diyebiliriz. Kahve aroması, kahve öğütüldüğünde veya demlendiğinde açığa çıkan gazlardan oluşur. Kahvenin aromasında kavurma derecesi, yetiştirilme bölgesi gibi birçok etmen etkilidir.

Tadım Notu

Kahvenizi yudumlarken aldığınız notlar tadım notlarıdır. Tadım notları yelpazesi çok geniştir. Kahve çiftlikleri ve uzmanlar da aroma profili çarkına bakarak ve kahvelerinin grafiğini çizerek kahveden aldıkları tatma notlarını sınıflandırıyor. Bu nedenle herkesin yaygın bir şekilde kullandığı aroma profili çarkına bakarak karar verebilirsiniz.

Gövde

Kahve gövdesi aslında kahvenin karmaşıklığıdır. Kahve çekirdeği gövdesinde birçok farklı varyasyon vardır. Kahvenin kavrulma şekli çekirdeğin gövdesini etkilemektedir. Kahvenin yetiştirilme bölgesi, kahve çekirdeği türü de kahve gövdesinin en belirleyici özelliklerindendir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.