Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kahve Tarifi
  4. »
  5. Affogato kahve Tarifi; Dondurmalı Kahve

Affogato kahve Tarifi; Dondurmalı Kahve

admin admin - - 3 dk okuma süresi
72 0

Affogato kahve, bazı kesimler tarafından kahve olarak nitelendirilirken bazı kesimler tarafından tatlı olarak nitelendirilmektedir. Ancak kim nasıl adlandırırsa adlandırsın affogato tadı ile dillere destan olmuştur. Affogato, kahve ve dondurmanın birleşmesi olarak ortaya çıkan bir tatlı olarak değil, kendi başına bir içecek olarak kabul edilmektedir.

Dondurma ve espressonun birleşmesi ile ortaya çıkan bu lezzette öncelikle dondurma kaşık ile yenmekte kalan kahve ise içilmektedir. Genellikle dondurma üzerine sıcak espresso dökülerek hazırlanmaktadır.

İtalya’da ortaya çıkan bu lezzet espressonun acı tatlı ve dondurmanın tatlı aroması ile birleşerek mükemmel bir lezzet ortaya çıkarmaktadır. Affogato İtalyanca kökenli bir kelimedir, Türkçesi olarak “boğulmuş” anlamına gelmektedir. Bu isim dondurmanın kahve içerisinde boğulmasından gelmektedir.

Affogato Nasıl Yapılır?

Klasik bir Affogato yapmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken iki malzeme vardır. Bunlar bir top vanilyalı dondurma ve sıcak bir espressodur.  Vanilyalı bir top dondurmanızı bir bardak içerisine yerleştirmelisiniz. Üzerine ise sıcak espressonuzu yavaş bir şekilde eklemelisiniz.

Yukarıdaki tarif affogatonun orijinal tarifidir. Ancak bunu filtre kahve ile ya da soğuk espresso ile de yapabilirsiniz. Ancak dondurmada bir değişiklik yapmamanız önerilmektedir. Affogatonun vazgeçilmezi vanilyalı dondurmadır.

Affogato yapımı için ipuçları

  • Affogato için ince çekilmiş kahve çekirdeğinin olması her zaman için tavsiye edilmektedir.
  • Espressonuzu Espresso makinesi ya da French Press ile yapabilirsiniz. Eğer espresso yapacak kahve makineniz ya da french pressiniz yoksa kahvenizi bir bardak içerisinde demleyebilirsiniz.
  • Espresso yapımı için kullanacağınız kahvenin 7-9 gram aralığında olması önerilmektedir.
  • Espressoyu dondurmanın üzerine eklemeden önce 2-3 dakika kadar dinlendiriniz.

Affogato Nasıl Okunmalı

Affogato kelimesi dilimize yabancı bir kelimedir. Bu nedenle okunmasında zorluk yaşanabilmektedir. Bazı kişiler bu kahveyi bir kafede sipariş ederken ismini telaffuz etmekte sıkıntı yaşanabilmektedir. Affogato yazıldığı gibi okunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir