Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Robusta Kahve Çekirdeği

Robusta Kahve Çekirdeği

admin admin - - 2 dk okuma süresi
54 0

Robusta kahve çekirdeği köken olarak Sahra Altı Afrika’ya dayanmaktadır. Rubiaceae familyasından çiçekli bir bitki türüdür. Küresel kahve üretiminin yaklaşık olarak yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Robusta kahve çekirdeği fasulyesi, arabica kahve çekirdeği fasulyesine oranla daha küçüktür. Arabicadan daha acı ve odunsu bir tadı vardır. Ağacının uzunluğu yaklaşık 10 metredir. Meyvelerinin olgunlaşması ortalama 10 ile 12 ay arasında sürmektedir.

Orta ve Batı Afrika kökenli olan robusta fasulyesi ağacının bakımı kolaydır. Arabica ve libericaya oranla daha fazla verime sahiptir. Ayrıca kafein miktarı neredeyse iki katı fazladır. Arabicadan daha fazla antioksidana sahiptir.

Robusta kahvesinin büyük bölümü Vietnam’da yetişmektedir. Vietnam robusta ile 19. yüzyılın sonlarında Fransız sömürgesi ile tanımıştır. Ayrıca Endonezya, Hindistan, Afrika ve Brezilya’da da yetiştirilmektedir. Robusta üretiminin yaklaşık olarak yüzde 40’nı Vietnam yapmaktadır. Vietnam aynı zamanda dünyanın en büyük robusta ihracatçısıdır. Dünya üretiminin yüzde Brezilya yaklaşık olarak 25’ini, Endonezya yüzde 13’ünü, Hindistan yüzde 5’ini ve Uganda yüzde 5’ini üretmektedir.

Robustanın bakımı arabica ve libericaya göre daha kolaydır. Aynı zamanda daha fazla ürün verimliliği bulunmaktadır. Bu nedenle diğer kahve türlerine göre daha ucuzdur. Kavrulmuş robusta fasulyesi arabicaya göre daha acıdır. Arabicaya göre daha asitik bir yapıya sahiptir ve daha yumuşak bir tada sahiptir.

Robusta, İtalyan kahve kültüründe önemli bir yere sahiptir. Geleneksel İtalya espresso karışımının yaklaşık yüzde 10 ile 15’ini oluşturmaktadır. İdrar söktürücü, antioksidan ve antipiretik olarak kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir