Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Türk Kahvesi ile Filtre Kahve Yapmak

Türk Kahvesi ile Filtre Kahve Yapmak

admin admin - - 2 dk okuma süresi
24 0

Türk kahvesi ile filtre kahve yapmak birçok kişinin aklına gelmiştir. Ancak bu fikir birçok kişiye saçma olarak düşünülmüştür. Bu yazıda Türk kahvesiyle filtre kahve yapmanın o kadar da saçma olmadığını göreceksiniz.

Ülkemizde en çok tüketilen kahve Türk kahvesidir. Türk kahvesinin yapımının bir pişirme yöntemi olduğunu unutmamalısınız. Türk kahvesi çok ince çekilmiştir, bu nedenle filtreleme yönteminin Türk kahvesinde kullanılmasının iyi bir fikir olduğu anlaşılmaktadır.

Kahve kaynatılmış ve filtrelenmiş olarak demlenebilmektedir. Türk kahvesi kaynayarak demlenmekte, filtre kahve ise damıtma veya süzülme yöntemiyle yapılmaktadır. Bunun sonucunda filtre kahve posasından ayrılmış, Türk kahvesi posasıyla yapılan bir kahvedir. Türk kahvesi çok ince çekilerek yapılmaktadır. Filtre kahve ise biraz daha taneciklidir.

Türk kahvesiyle filtre kahve yapmak isteyen kişilere bu işlemi french press ile değil filtre kağıdı kullanılarak yapmalarını tavsiye ederiz. Bunun nedeni French pressin oldukça ince çekilen Türk kahvesini posasından tamamen ayıramamasıdır.

Türk Kahvesi ile Filtre Kahve Yapma

  • Bir ısıtıcı içme suyu ısıtın.
  • Ardından filtre kahve demleme makineniz ve filtre kağıdını hazırlayın.
  • Kağıt filtrenin içerisinde 3-4 tatlı kaşığı Türk kahvesini ekleyin. Burada bir ipucu vereceğiz. Türk kahvesinin üzerine az bir miktarda sıcak su ekleyip 45 dakika bekletmeniz durumunda kahvenin içerisinde bulunan karbondioksit açığa çıkar ve kahveniz daha lezzetli olur.
  • Sıcak suyu kahvenin üzerine yavaş yavaş ekleyin. Ekleme işlemini dairesel şekilde yapmalısınız.
  • Daha sonra ise kahvenin süzülmesini ve demlenmesini beklemelisiniz. Ortalama 5 dakika içerisinde kahveniz hazır olacaktır.

Türk kahvesiyle filtre kahve yapmak için french press kullanabilirsiniz. Ancak kahve posasından tam ayrılmayabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.