Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Öneri: Kahvesi En Güzel Aromaya Sahip Ülkeler

Öneri: Kahvesi En Güzel Aromaya Sahip Ülkeler

admin admin - - 5 dk okuma süresi
30 0

Birçok ülkede farklı aromalarda kahve yetiştirilmektedir. Bu yazıda Editörlerimiz sizler için kahvesi en güzel aromaya sahip ülkeler listesi hazırladı.

Peru Kahvesi

Peru kahvesi, adından da anlaşılacağı gibi Peru’da yetiştirilen ve dünyanın neredeyse dünyanın her noktasına gönderilmektedir. Düşük oranda bir asiditeye sahiptir. Ancak asiditesinin düşük olmasına rağmen güçlü bir aroması bulunmaktadır.

Peru, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Komşuları arasında Ekvator, Kolombiya, Şili, Bolivya, Brezilya bulunmaktadır. Batısında ise Büyük Okyanus bulunmaktadır. Peru, dünya kahve üretiminde ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Peru, Güney Amerika’nın en çok kahve ticareti yapan ülkesidir. Yılda yaklaşık olarak 2 milyon 700 bin torba kahve üretmektedir.

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya’da genellikle Arabica kahvesi üretilmektedir. Etiyopya’da dünyanın en kaliteli kahve fasulyeleri yetişmektedir. Etiyopya kahve üretiminde dünyanın ilk 5’indedir. Ancak üretilen kahvenin büyük bölümü Etiyopya içerisinde tüketilmektedir.

Etiyopya kahvesi üretilirken ekstra bir kimyasal maddeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Etiyopya’nın iklimi ve volkanik yapısı kahve fasulyesinin kendi başına üretilmesine imkan sağlamaktadır. Etiyopyalı yerlileri yetiştirdikleri kahveleri öğütmek için basit el aletleri kullanmaktadır. Kahveleri kendi imkanları işlerler ve öğütürler.

Kolombiya Kahvesi

Kolombiya’da bol miktarda volkanik arazi bulunmaktadır. Bu nedenler toprakları da kahve üretimi için oldukça verimlidir. Bu verimlilik kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır. Kolombiya’da yetişen kahveler genellikle 1200-1800 metre yükseklikte yetişmektedir. Ülkedeki toplam kahve üretim alanı 940 bin hektardır.

Ülkede yetiştirilen kahve çekirdekleri 3 bölüm ayrılmaktadır. Bu üç bölüm ise 22 ayrı bölgeye ayrılır. Bu durum Kolombiya kahvesi çeşitliliğini arttırmıştır. Bu durum kahve çekirdeklerinin farklı aromalara sahip olmasını ortaya çıkarmaktadır. Ülkenin kuzey bölümündeki kahve çekirdekleri fındık ve çikolata aromasına sahipken, düşük asiditeye sahiptir. Merkez bölümüne yetişen kahveler ise genellikle meyve aromasına sahiptir. Güney bölümündeki kahve çekirdeklerinde ise narenciye aroması baskındır.

Honduras Kahvesi

Honduras kahvesi, Orta Amerika’nın en popüler kahvelerindendir. Ülkede genel itibari ile Arabica fasulyesi yetiştirilmektedir. Kahve genel olarak bal ve fındık aromasına sahiptir. Ayrıca meyve, kakao ve limon aromaları da hissedilmektedir. Genel itibari ile ser bir aromaya sahiptir. Yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir.

Kahve genellikle dağlık bölgelerde üretilmektedir. Ortalama olarak 1000 ile 1600 metre arasında yetiştirilmektedir. Honduras kahvesi, besin kaynağı ve mineral olarak oldukça zengindir. Ülkede kahve üretimi farklı bölgelerde yapılmaktadır.

Nikaragua Kahvesi

Kahve üretimi tamamen çiftçilerin emekleri ile yapılmaktadır. Endüstriyel tarım ilaçları en az seviyede kullanılmaktadır. Kahve organik olarak üretildiğinden dolayı farklı tatlara sahiptir.

Ülkede ağırlıklı olarak Arabica kahve fasulyesi yetiştirilmektedir. Güçlü bir gövdesi ve dengeli sertliğe sahiptir. Tatlı, bitkisel, ahuduru, esmer şeker ve mayhoş notalara sahiptir. Düşük bir asit oranına sahiptir. Bu nedenle koyu kavurma ve harmanlamaya uygun bir kahvedir. Kahveler ortalama olarak 800 ile 1900 metre yükseklikte yetiştirilmektedir. Kırmızı meyve, vanilya, fındık ve çikolata aromalarına sahiptir.

Burundi Kahvesi

Burundi’de yetiştirilen kahve çekirdekleri coğrafi konumu nedeni ile aromatik ve lezzetli bir tada sahiptir. Ancak Burundi kahvesi kahve endüstrisinde bir yer alamamıştır. Kahve çekirdekleri kremalı bir gövdeye sahiptir. Ayrıca asidite yapısı da dengelidir.

Burundi kahvesinde genellikle çikolata, böğürtlen, çiçek, narenciye, ananas ve bal aromaları yer almaktadır. Kahve çekirdekleri ıslak işlenir, çift yıkanır ya da çift fermente edilir. Bu durum ise daha parlak olmasını sağlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir