Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Papua Yeni Gine Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Papua Yeni Gine Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
62 0

Papua Yeni Gine Kahvesi, zengin aroması ile kahve severlerin ilginizi çeken bir kahvedir. Papua Gine Kahvesi hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilmek için öncelikle Papua Yeni Gine hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Aşağıda Papua Yeni Gine hakkında bilgi verilmiştir.

Papua Yeni Gine Hakkında

Papua Yeni Gine, Okyanusya’da yer almaktadır. Ülke Yeni Gine Adası üzerinde kurulmuştur. Yeni Gine Adası’nın doğusunu kapsayan ülke Malanezya civarındaki adalardan oluşmaktadır. Adanın bastısında ise Endonezya bulunmaktadır. Ülkenin doğu kısamı Bismarck Takımadalarından oluşmaktadır. Papua Yeni Gine içerisinde birçok mercan adaları bulunmaktadır. Toplam yüzölçümü 462.840 kilometrekaredir.

Ülkenin büyük kısmı İrian Jaya’ya kadar uzanan dağ silsilesinden ibarettir. Vitiaz Boğazı boyunca Bismarck Takımadasına kadar oluşan bölge volkanik bir dağ grubundan oluşmaktadır. Bölgedeki Lamington Dağı’nda 1951’de büyük bir volkanik patlama yaşanmıştır. Ülkede Fly, Kikori, Pupari, Sepik, Ramu, Murkham isimli nehirler bulunmaktadır.

Ülke Ekvatorun yaklaşık olarak 10° altında yer almaktadır. Bu nedenle yıl iki mevsimli olarak geçmektedir. Mayıs ve Aralık ayları arasında şiddetli rüzgarlar ve yağmur yaşanmaktadır. Ovak ve Nisan ayları arasında ise aşırı sıcak ve şiddetli yağış ile geçmektedir.

Papua Yeni Gine Kahvesi Hakkında

Papua Yeni Gine kahvesi, ülkenin önemli gelir kaynaklarındandır. Ülkede kahve genellikle Waghi Nehri ortalarında ve 1200 metro yükseklikte yetişmektedir. Tat olarak yumuşak ve dengeli bir aromaya sahiptir. Yetiştirilen kahvenin büyük bir bölümü Arabica kahve çekirdeğinden oluşmaktadır. Değişken bir asitliğe sahiptir.

Yıllık kahve üretimi yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin torbadır. Kahve çiftlikleri ağırlıkla geniş üretim alanlarında yapılmaktadır. Bu çiftlikler küçük üreticiler ve devlet tarafından kontrol edilmektedir. Papua Yeni Gine kahve hasadı Nisan ve Eylül ayları arasında yapılmaktadır. Dünya kahve üretiminin ise yüzde 0.7’lik kısmını karşılamaktadır.

Kısa tarihi

Papua Yeni Gine kahve ile 19. Yüzyılda tanışmıştır. Papua Yeni Gine kahvesi 20. Yüzyılın ikinci çeyreğine kadar endüstriyel bir ürün değildir. 1930’lu yıllara kadar kahve üretiminde inişli ve çıkışlı bir grafik sergilemiştir. Ancak bunların hiçbirisi önemli oranda üretim olmamıştır.

1930’lu yıllarda kahve üretimi konusunda bir amaç edinilmiştir. Ancak buna rağmen kahve üretimi birçok etmenden dolayı aksama yaşamıştır. Bu etmenlerden en etkilileri altyapı yetersizliği ve hırsızlık gibi durumlar olmuştur. Ancak son yıllarda kahve üretimine verilen destekler nedeni ile üretimde büyük oranda ilerleme yaşanmıştır.

Kahve Bölgeleri

Papua Yeni Gine kahvesi yetirilen bölgeye göre farklılık göstermektedir. Her bölgenin verdiği aroma farklılık göstermektedir. Papua Yeni Gine kahve bölgeleri aşağıdaki gibi verilmiştir.

  • Kimel Bölgesi: Yıkanmış ve ıslak bir işlem görmüştür. Çikolata ve kuş üzümü tatları vermekte ve yoğun bir aromaya sahiptir. Orta parlaklıkta bir asiditeye sahiptir.
  • Sigri Kahvesi: Meyvemsi bir aromaya ve zengin bir lezzet sunmaktadır. Batı Papua Yeni Gine taraflarında yetişmektedir.
  • Arona Bölgesi: Papua Yeni Gine’nin en seçkin kahvelerindendir. Meyvemsi, dengeli ve zengin bir aromaya sahiptir. Tam gövdeli ve egzotik bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla dağlık alanda ve küçük tarlalarda yetişmektedir. Köylüler tatafından işletilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir