Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Türk Kahvesinin Yanında Neden Su Verilir?

Türk Kahvesinin Yanında Neden Su Verilir?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
53 0

Türk kahvesi, Osmanlı kültüründen günümüze kalmış önemli miraslardan birisidir. Yemeklerden sonra, tatlının yanında, kız istemelerinde, misafir ağırlarken lokum ve su ile servis edilmektedir. Peki hiç düşündünüz mü, Türk kahvesinin yanında neden su verilir?

Türk kahvesinin yanında su verilmesi yine kahvenin bize mirası olan Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Türk kahvesi önce kahvehanelerde, ardından ise evlerde tüketilmeye başlanmıştır. Böylelikle tüm Osmanlı topraklarına hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Türk kahvesinin yanında neden su verilir?

Bir rivayete göre Osmanlı döneminde eve misafir geldiğinde su ile ikram edilen Türk kahvesinde önce su içilirse misafirin karnının aç olduğu anlamına gelmektedir. Ev sahipleri suyun erken içildiğini göründe sofra kurarmış. Ancak önce kahve, sonra su içiliyorsa tok olduğunu gösteriyormuş. Bunun nedeni misafirin açım demeye çekinmesi olarak yorumlanmaktadır.

İkinci rivayet ise yine Osmanlı dönemine, ancak bu sefer saraya dayanıyor. Osmanlı döneminde padişaha hazırlanan yemeğin tadına ilk önce çeşnicibaşı bakmaktaydı. Bunun nedeni yemeğin güvenilirliğiydi. Yani yemeğin zehirli olup olmadığını test etmekti. Çeşnicibaşı sadece kahvenin tadına bakamıyormuş. Bunun nedeni ise kahvenin tek kişilik olarak hazırlanmasıdır. Türk kahvesinin zehirli olup olmadığını anlamak için bir yöntem getirilmiştir. Padişah kahveyi içmeden önce parmağını önce kahveye, daha sonra ise suya batırırmış. Kahvenin sudaki hareketinden ise zehirli olup olmadığı anlaşılırmış.

Türk kahvesinin su ile ikram edilmesinin bir de bilimsel nedeni vardır. Kahvenin içerisinde böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayan oksalat maddesi yüksek miktarda bulunmaktaydı. Kahvenin yanında su içilmesi, kahve ile beraber alınan oksalat böbrekten dışarı atılmaktadır. Ayrıca kahveden önce su içmek, ağzı ve dili temizlemekte ve diğer tatlardan arınmasını sağlamaktadır. Böylece kahvenin tadının ve aromasının daha anlaşılır olması sağlanmaktadır.

Kahvenin Yanında Ne İkram Edilir?

Kahvenin yanında birçok şey ikram edilmektedir. Bunların başlıca olanları çikolata, lokum ve sodadır. Peki bunlar neden verilmektedir.

Kahvenin Yanında Neden Çikolata Verilir?

Kahvenin sağlığa ve vücuda birçok yararı bulunmaktadır. Bunun yanında çikolatanın da birçok yararı bulunmaktadır. Yoğun bir aroması olan Türk kahvesinin yanında bir parça çikolata tüketilmesi tatlar arasındaki hissedeceğiniz lezzetlerin etkisini arttırmakta ve kahveden daha çok zevk almanızı sağlamaktadır.

Kahvenin yanında genellikle bitter çikolata tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Türk kahvesinin yanında bir parça bitter çikolata tüketilmesi, vücutta safra taşının oluşumunu engellemektedir. Bunun yanında kan şekerini de dengelemektedir.

Kahvenin Yanında Neden Lokum Verilir?

Kahvenin yanında lokum ikram edilmesi yine Osmanlı dönemine dayanan bir gelenektir. Lokum ve Türk kahvesi birbirine yakışan tatlardır. Misafir ağırlamanın çok önemli olduğu Osmanlı’da misafirin hizmetten memnun kalması amaçlanmaktadır. Misafir, kahvenin yanında lokumu yerse kendisine bir saygısızlık yapılmadığını gösterirmiş. Eğer lokumu yemez tabakta bırakırsa yapılan hizmetten ve alakadan memnun kalmadığını belirtmektedir.

Kahvenin Yanında Neden Soda Verilir?

Kahvenin yanında soda ikram edilmesi don dönemde popülerlik kazanmış bir durumdur. Soda her yudumda ağızdaki tadı sıfırlayacak ve her kahve yudumunda o tadı tekrar alacaksınız. Kahvenin yanında soda ikram edilmesinin tek nedeni bu değildir. Soda sindirimi kolaylaştırmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir