Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kafeinsiz Kahve Zararlı Mı?

Kafeinsiz Kahve Zararlı Mı?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
27 0

Bir bölüm insan kahvesiz hayat düşünememektedir. Bir gölümü ise kahve içmeyi sevmemektedir. Bir grup daha bulunmaktadır. Bu grup ise kahve içmeyi sevmekte ancak sağlık sorunları nedeni ile içememektedir. Bunun için alternatifler aramaktadırlar, bu alternatiflerden birisi de kafeinsiz kahvedir. Birçok kişinin aklına ise şu soru gelmektedir; “kafeinsiz kahve zararlı mı?” aşağıda bu soruya cevap verilmiştir.

Kafeinsiz kahve, decaf kahve olarak da bilinmektedir. Ancak tamamen kafeinsiz değildir. Bu kahvenin içerisindeki kafein miktarı yüzde 3 civarındadır. Kahve çekirdeklerinin içerisindeki kafein oranının yüzde 97’si alınmıştır. Ayrıca su, çözücüler, karbondioksit gibi yöntemler ile içerisindeki kafein oranı neredeyse tamamen yok olmaktadır.

Yapılan araştırmalar yaklaşık 200 ml bir decaf kahvede yaklaşık olarak 0 ile 7 mg aralığında kafein olduğu ortaya çıkmıştır. Normal bir kahvede kafein oranı 80 ile 150 mg arasındadır.

Normal bir kahve, vücutta radyasyonu ve patojenlere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Normal kahve bu durumda antioksidanlar ile birlikte güçlü bir besin olmaktadır. Ancak kafeinsiz kahve de antioksidan kaynağı bakımından normal kahve kadar etkilidir.

Kafeinsiz kahve de normal kahve gibi vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Kafeinsiz kahve kasların düzgün çalışmasında görev alan potasyum açısından da zengindir. Bununla birlikte B3 vitamini ve sakinleştirici etkisi olan trigonellini bileşenini de barındırmaktadır.

Toparlanırsa kafeinsiz kahve en az normal kahve kadar faydalıdır. Bunun yanında kafeinsiz kahvenin, kafeinin neden olduğu mide ekşimesi, reflü, kas erimesi gibi birçok şikayeti azalttığı ortaya çıkmıştır. Normal kahveye oranla midede daha az asit oluşturmaktadır. Yani sağlık nedeni ile normal kahve tüketemeyen kişiler kafeinsiz kahveyi rahatlıkla tüketebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir