Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kahve Bozulur Mu?

Kahve Bozulur Mu?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

Her gıdanın bir raf ömrü bulunmaktadır. Kahvenin de her gıdada olduğu bir kullanma süresi bulunmaktadır. Doğru yöntemlerle saklanan kahve uzun süre tazeliğini koruyabilmektedir. Ancak gerekli koşulların sağlanmadığı durumlarda çok çabuk bozulabilmektedir. Gerekli olan koşullarda saklanmayan kahve aromasını kaybeder ve bayatlar. Kahve bozulur mu? sorusuna evet cevabı rahatlık ile verilebilir.

Herkes kahvenin, çekirdekli halinin öğütülmüş haline göre daha fazla dayanacağını düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Kahvenin yapısını oluşturan bileşenler zaman geçtikçe kimyasal değişikliklere uğramaktadır. Bu durumda kahvenin çekirdek ya da öğütülmüş olması fark etmemektedir. Bu nedenle kahvenin tadında ve formunda değişiklikler olur. Tadı ve kokusu daha ekşi olabilir, üzerinde beyaz lekeler görebilirsiniz, kahveleri birbirine yapışmış şekilde görebilirsiniz. Bu durumda kahveniz bozulmuş demektir.

Satın aldığınız çoğu kahveyi tüketmek için önerilen süre 2 haftadır. Bazı kişiler kahveyi kavanozda ya da ağzı sıkı bir pakette saklarsa saklasın bozulmayacağını düşünmektedir. Ancak oksijenle temasa geçen kahvenin son kullanma süresi başlamış olur. Ayrıca defalarca açılıp kapanan bu ambalajların içinde bulunan kahve oksijene ve neme maruz kalmaktadır. Bu nedenle kahveler yavaş yavaş bayatlar. Bu nedenle düşük gramajlı ya da tek kullanımlık kahve paketleri almanız önerilmektedir.

Kahve Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kahvenin raf ömrünü uzatmak için çeşitli saklama yöntemleri vardır. Kahvenin tazeliğini korumak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Islak ve nemli ortamlardan uzak tutmalısınız. Bu durum sadece kahve için değil tüm gıdalar için tehlikelidir. Kahveyi kuru yerlerde saklamanız gerekmektedir.
  • Kahvenin aromasına yitirmesine neden olan durumlardan birisi yüksek ya da düşük sıcaklıktır. Kahve oda sıcaklığından biraz yüksek sıcaklıkta ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
  • Kahveyi mümkün olduğunca hava ile temas ettirmemeye çalışmalısınız. Kahve ne kadar hava ile temas ederse o kadar çabuk bozulur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir