Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Excelsa Kahve Çekirdeği

Excelsa Kahve Çekirdeği

admin admin - - 2 dk okuma süresi
56 0

Excelsa kahve çekirdeği, Güneydoğu Asya kahve çekirdeği türlerindendir. Ancak kökeni Afrika’dır. Liberica çekirdeğine oranla daha aromatik bir tada sahiptir. Aroması ise son derece güçlüdür Genellikle kahve türlerinin aromasını güçlendirmek için kullanılmaktadır. Arabica ile karıştırılması durumunda yumuşaklığı ortadan kalkar ve daha sert bir hal alır. Bununla beraber robusta ile harmanlandığı da görülmektedir. Espresso seven kişiler excelsa ve robusta karışımını kullanmaktadır.

Excelsa 20. yüzyılın başlarında Afrika’da keşfedilmiştir. Excelsa kahvesi küresel kahve pazarında minimum yere sahiptir. Az miktarda üretilmektedir. Bundan dolayı ticareti de çok az yapılmaktadır.

Excelsa Kahve Çekirdeği Tarihi ve Yetiştirilmesi

Afrika kökenli olmasına rağmen büyük bölümü Güney Asya ve Hindistan’da yetiştirilmektedir. 1903 yılında Orta Afrika’da keşfedilmiştir. Excelsa kahve çekirdeği 2000’li yılların başında bir kahve cinsi olduğu düşünülüyordu. Ancak 2006 yılında Liberica türü olarak sınıflandırılmaya başlanmıştır. 2006 yılında Liberica türlerinden sayılmasına rağmen birçok araştırmacı Excelsa’yı bir tür olarak sınıflandırmaktadır.

Liberica kahve çekirdeği bazı kahve pazarlarında Excelsa etiketi ile satılmaktadır. Liberica ve Excelsa kahvesi hakkında terim karışıklığı meydana geliyor. Uluslararası Kahve Organizasyonu ise bu nedenle detaylı bir istatistik sunamıyor.

Excelsa genellikle 1000 ile 13000 rakım arasında yetiştirilmektedir. Arabica ve robustadan farklı olarak çalıda değil ağaç benzeri bir bitkide yetiştirilmektedir. Etrafa yayılmak yerine dikey olarak büyümektedir. Bakımı ve yönetimi zordur, bu nedenle pahalıdır. Bu kahve ağaçları hastalıklara ve zorluklara karşı dayanıklıdır.

Excelsa fasulyesinin yaprakları ortalama 23-26 cm uzunluğunda, 10-13 cm genişliğindedir. Olgunlaşması ise yaklaşık olarak 12 ay sürmektedir. Kafein seviyesi 100 gram başına 0,86 ile 1,13 gram arasında değişmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir