Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Günde Ne Kadar Kahve Tüketmeliyiz?

Günde Ne Kadar Kahve Tüketmeliyiz?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
28 0

Atalarımızın söylediği bir söz vardır, bu sözü hayatımızda birçok kez kullanmışızdır. Bu söz “her şeyin fazlası zarar” sözüdür. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kahvenin de fazlası zarardır. Peki günde ne kadar kahve tüketmeliyiz? Bu yazıda bu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kahve bazen uykumuzu açmakta, bazı durumlarda içinizi ısıtmakta bazen ise sosyalleşmenize yardımcı olmaktadır. Kahveyi fazla tüketmekte zararlıdır. Kahvenin sınırlandırılmasında en önemli etki ise kafeindir. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgiye göre yetişkin bir kişi günde en fazla 400 mg kafein tüketmelidir. Bir fincan kahvenin yaklaşık olarak 100 mg kafein içerdiği düşünülürse 4 fincan kahve tüketilmesi anlamına gelmektedir.  Ancak bu fincan büyüklüğüne göre değişmektedir.

Ayrıca kahve çekirdekleri aynı oranda kafein içermemektedir. Demleme yöntemleri, kahve çekirdekleri gibi durumlar kafein miktarını etkilemektedir. Örneği espresso kahve, filtre kahveden yaklaşık 4 kat daha fazla kafein içermektedir. Bu farklılıklar vücuda alınan kafein miktarının kontrolünü sağlamanın ne kadar zor olduğunu göstermektedir.

Fazla Kahve Tüketimin Etkileri

Kahvenin içerisindeki kafein kararında tüketildiğinde tok tutmaya, enerji seviyesini artırmaya, enerji vermeye yaramaktadır. Ancak kafeinin fazla tüketiminin birçok yararı ortaya çıkabilir. Fazla kahve tüketmenin etkileri aşağıda verilmiştir.

 • Günde 6 fincandan fazla kahve tüketiminin kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında yüzde 22 daha fazla etkilidir.
 • Kahvenin tatlandırılma şekli de çeşitli şeker hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Süt ve şeker tüketilen kahvelerde kalori yakımı artmakta ve böylece kalori ile kilo alımını artırabilmektedir.
 • Kahvenin şekerli ve sütlü tüketilmesi potansiyel hastalıkların ortaya çıkarılmasına neden olmaktadır. Özellikle şekerli kahve tüketimi büyük risk taşımaktadır.
 • Çok fazla kahve tüketimi ayrıca kemik erimesine de neden olabilmektedir.
 • Aşırı kahve tüketimi reflüye yani mide ekşimesine neden olabilmektedir.
 • Kafein vücudumuzun seğirmesini ve titremesini tetiklemektedir.
 • Kafein yüksek kalp atışına, yüksek hassasiyete ve adrenalin hormonun salgılanmasına neden olmaktadır.

Bunun sonucunda günde 2 ile 4 fincandan fazla kahve tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kahvenin şekersiz bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir