Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Nikaragua Kahvesi Özellikleri ve Tarihi

Nikaragua Kahvesi Özellikleri ve Tarihi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
56 0

Nikaragua kahvesi dünyanın en aromatik kahve çeşitleri arasında bulunmaktadır. Nikaragua kahvesini daha iyi anlayabilmek için öncelikle Nikaragua’yı tanımak gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle Nikaragua hakkında bilgi verilmiştir. Bu şekilde Nikaragua kahvesini daha iyi tanıyabilirsiniz.

Nikaragua’ya 1523 yılında İspanyol Kaptan Miskitolar tarafından yerleşim kurulmuştur. İspanyollar 18. yüzyılda Nikaragua’nın büyük bir bölümünü sömürgeleştirmiştir. 1821’de İspanya’dan bağımsızlık kazanmış ve Orta Amerika Birleşim Eyaletleri ile birleşmiştir. 1838 yılında ise kendi başına bağımsız bir devlet olmuştur. Nikaragua’nın yüzölçümü 130.375 kilometrekaredir. Komşuları arasında Honduras ve Kosta Rika ülkeleri bulunmaktadır. Doğusunda Karayip Denizi, batısında Büyük Okyanus bulunmaktadır.

Nikaragua İklimi ve Coğrafi Yapısı

Tropikal bir iklime sahip olan Nikaragua’da nemli ve sıcak bir hava hakimdir. Başkent olan Managua’da sıcaklık ortalaması 25 ile 30 derece arasında değişmektedir. Nikaragua’nın pasifik kıyısında yıllık ortalama olarak 3810 mm, Atlantik kıyısında ise ortalama olarak 1140 mm yağış almaktadır.

Nikaragua’da yıl içerisinde iki mevsim yaşanmaktadır. Bu mevsimlerin birisi soğuk, birisi sıcak geçmektedir. Nikaragua 50 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu ağaçların en önemlisi meşe, sedir ve mahun ağaçlarıdır.

Ülkenin batısında Pasifik yer almaktadır ve alçak arazilere sahiptir. Orta kesiminde And Dağları yer almakta ve yüksek arazilere sahiptir. Doğusunda ise alçak araziler bulunmaktadır.

Ekonomisi tarıma dayalı olan Nikaragua’nın tarım ekonomisinin bir bölümünü kahve ihracatı oluşturmaktadır. Bunun yanında ülkede şeker kamışı, tahıl, fasulye ve süpürge darısı yetiştirilmektedir.

Nikaragua Kahvesi

Nikaragua’nın kahve ile tanışması 19. yüzyılın ortalarını bulmuştur. Günümüzde Nikaragua’nın ekonomisinde büyük bir yere sahiptir. Nikaragua’da kahveye iklim ve siyasal nedenlerden dolayı pek önem gösterilmemiştir.  Ancak son dönemlerde kahveye verilen destek nedeni kahve endüstrinde önemli bir yere gelmiştir. Yağmur ormanları ve dağların bulunduğu Nueva Segovia bölgesinde küçük aile çiftliklerinde yetişmektedir.

Kahve üretimi tamamen çiftçilerin emekleri ile yapılmaktadır. Endüstriyel tarım ilaçları en az seviyede kullanılmaktadır. Kahve organik olarak üretildiğinden dolayı farklı tatlara sahiptir.

Ülkede ağırlıklı olarak Arabica kahve fasulyesi yetiştirilmektedir. Güçlü bir gövdesi ve dengeli sertliğe sahiptir. Tatlı, bitkisel, ahuduru, esmer şeker ve mayhoş notalara sahiptir. Düşük bir asit oranına sahiptir. Bu nedenle koyu kavurma ve harmanlamaya uygun bir kahvedir. Kahveler ortalama olarak 800 ile 1900 metre yükseklikte yetiştirilmektedir. Kırmızı meyve, vanilya, fındık ve çikolata aromalarına sahiptir.

3 farklı yöntem ile işlemden geçmektedir. Yıkanmış, yarı yıkanmış ve kuru olarak işlemleridir. Bu işlemler kahve aromasında önemli bir yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir