Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Bolivya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bolivya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir

admin admin - - 3 dk okuma süresi
60 0

Bolivya kahvesi, son dönemlerde talep gören bir kahvedir. Bolivya’da kahve ideal koşullar altında yetişmektedir. Bolivya’nın kahvesi hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle Bolivya hakkında bazı bilgilerin bilinmesi gerekmektedir.

Bolivya, Orta Amerika’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları arasında Paraguay, Brezilya, Şili, Peru ve Arjantin ülkeleri bulunmaktadır. Halkın büyük bölümü Anda Dağlarında yer alan platolarda yaşamaktadır. Mineral bakımından zengin bir ülkedir. Ülkede geçimlik tarım baskındır. Şeker, soya fasulyesi ihraç edilmektedir. Bunun yanında az miktarda da kahve ihracı yapılmaktadır.

Bolivya’da tropikal bir iklim hakimdir. Ülkenin yüksek yaylarında soğuklar, alçak bölgelerinde ise bunaltıcı sıcaklıklar görülmektedir. Ülkedeki yıllık sıcaklık ortalama 10 ile 15 derece arasında değişmektedir.

Bolivya Kahvesi

Bolivya kahve ile ilk kez 19. yüzyılda kahve ile tanışmıştır. İklimi gereği kahve yetiştirilmesine elverişli olan ülkede kahveye pek fazla ilgi gösterilmemiştir. Bolivya kahve üretimine her ne kadar 19. yüzyılda başlamış olsa yerel talebi ancak 1950’lerde karşılamaya başlandı. Bu yıllarda ilk kahve ihraçları yapılmaya başladı. 1970’li yıllarda ihracatçıların yaptığı yanlış ticaret anlaşmaları nedeni ile Bolivya kahvesi yüksek riskli bir itibar kazanmıştır. Bu nedenle uluslararası pazarlarda pek ilgi görmemiştir.

1990’lara kadar kahve üretimi inişli çıkışlı bir dönem izledi. Ancak Brezilya’da yaşanan 94 don olayından etkilenerek büyük bir üretim sıkıntısı yaşandı. Bu dönemden sonra yine inişli çıkışlı üretim yaşandı.

Bolivya kahve üretimini etkileyen unsurlardan birisi ekipman konusunda yaşanan eksiklikler ve ülkenin coğrafi koşullarıdır. Coğrafi koşullar nedeni ile ihracat Peru üzerinden yapılmaktadır. Bu durum yüksek nakliye masraflarını ortaya çıkarmasından dolayı maliyetler artmaktadır. Ülkede 20 binin üzerinde çiftlik bulunmaktadır. Yetersiz sermaye nedeni ile ülkede vasat bir üretim yapılmaktadır.

Bolivya kahvesi üretiminin yüzde 95’inde çok az gübre kullanılmakta ya da hiç kullanılmamaktadır. Ülkede üretilen kahvenin hepsi Arabica kahvesidir. Bolivya kahvesinin yaklaşık olarak yüzde 90’ından fazlası 500 ile 1600 metre rakım arasında üretilmektedir.

Bolivya kahvesi ihracatının büyük bir bölümü Almanya’ya yapılmaktadır. Onu Hollanda ve İspanya izlemektedir.

Kahvelerin büyük bir bölümü elle toplanmaktadır. Üretimin yüzde 85’i kahveleri kendi yaş değirmeninde işlemektedir. Uzmanlık eksikliği nedeni ile kahvelerin fazla mayalanması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir