Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Türk Kahvesi Nasıl Kavrulur?

Türk Kahvesi Nasıl Kavrulur?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
49 0

Birçok kişinin severek içtiği Türk kahvesi hazır hale gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Bunlardan birisi de kavrulma işlemidir. Türk Kahvesi nasıl kavrulur? Sorusunun cevabı verilmiştir.

Kahve çekirdekleri; yeşil, sarı ve kırmızı renkte fasulyelerin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Bu fasulyelerin içerisinde bulunan çekirdeklerin kabukları soyulmakta, yıkamakta, kurutulmakta ve kavrulmaktadır. Kahvenin lezzetinin büyük bir bölümü de kavurma işlemi ile oluşmaktadır. Kahvenin çekirdeği kavrulduğu zaman aroması ve tadı daha belirleyici olmaktadır.

Türk Kahvesi Kavurma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Türk kahvesi çekirdeği kavurma işlemi için birçok makine bulunmaktadır. Ancak bu işlemi evdeki pratik ekipmanlar ile de yapabilirsiniz. Evde kahve kavurmak isteyen kişiler döküm tavalar, teflon tavalar, mısır patlatma makineleri, merdaneli kahve kavurma makineleri gibi aletler kullanılabilmektedir. Ayrıca kahve kavurma makinesi ile de kahve kavurma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kahve kavurma işlemi için ilk aşama gerekli olan ekipmanın hazırlanmasıdır. Kahve çekirdeğinin kavrulması için bazı aşamalardan geçilmelidir. Bu aşamalar aşağıda verilmiştir.

  • Sararma: Kahve çekirdekleri ısı ile temas ettiği zaman renk değiştirmeye başlamaktadır. Renkleri yeşilden yavaş yavaş sarıya dönmeye başlamaktadır. Isısının homojen bir şekilde yayılması için karıştırmaya devam etmelisiniz.
  • Koyulaşma: Sararmış olan çekirdekler artan ısı ile birlikte yavaş yavaş koyulaşmaya başlayacaktır. Suyunu ve nemini kaybeden çekirdekler genleşmeye başlayacaktır. Bu aşamada çekirdeğin üzerindeki ince kabuklar yavaş yavaş dökülmeye başlamaktadır. Çekirdekler sürekli olarak karıştırılmalıdır.
  • Çatlama: Kavrulan kahvede bu aşamada ilk çatlamalar yaşanmaktadır. Çekirdekler çatladıkça ses çıkarmaktadır. Bu çatlamanın nedeni nemini kaybeden çekirdeğin genleşmesidir. Bu aşamada çekirdeğin rengi kahverenginin tonları arasında değişmektedir. Ayrıca kahve bu sırada her saniye kavrulma derecesi artmaktadır.
  • Kavrulma: Kahve ilk çatlama sonrasında kavrulmaya devam etmekte ve çatlamalar artmaktadır. Çekirdeklerin rengi gittikçe koyulaşmaya başlamaktadır. Bu aşamada çekirdeklerin çatlama sesleri daha da artmaktadır. Bu aşamada Türk kahvesi çekirdeğini kavurmayı bırakmalısınız.

Yukarıda Türk kahvesi nasıl kavrulur sorusunun cevabı verilmiştir. Türk kahvesinin gereğinden fazla kavrulmaması gerekmektedir. Yoksa kahve çekirdekleri kömürleşmeye başlar. İyi bir Türk kahvesi içmek istiyorsanız kavurma işlemini tam zamanında durmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir