Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Guatemala Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Guatemala Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
52 0

Guatemala kahvesi, dünyanın en iyi aromalarına sahip kahvelerindendir. Guatemala dünyanın en büyük 10 kahve üreticisi arasında yer almaktadır. Bu ülkenin kahvesini daha iyi anlamak isteyen kişiler öncelikle Guatemala’nın konumunu ve iklimini bilmek gerekmektedir. Kahvenin tadını ve aromasını etkileyen faktörler arasında kahve fasulyesinin yetiştiği bölge çok önemlidir.

Guatemala, Orta Amerika’da yer alan ülkelerdendir. Komşuları arasında Meksika, Belize, Honduras, El Salvador ülkeleri bulunmaktadır. Ayrıca Karayio Denizi ve Büyük Okyanus’a da kıyısı bulunmaktadır. 

Guatemala devasa büyüklükteki dağları, kumsalları ve egzotik yapısı ile dikkat çekmektedir. Guatemala ülkesinin isminin anlamı “ağaçların yeri” anlamına girmektedir. Ülkede genellikle tropikal iklim hakimdir. Ülkede nisan sonu yağmurlar başlamakta ve eylül başına kadar devam etmektedir. Mart ve nisan ayları ise sıcak geçmektedir. Bu durum Guatemala’nın bol yağış aldığını göstermektedir.

Guatemala’nın iklim yapısından da kahve üretimi de nasibini almıştır. Ülkenin iklimi kahve aromalarına da etki etmektedir. Bu durumda Guatemala’nın çok çeşitli kahve yetişmesine imkan vermektedir.

Guatemala’nın Kahve Tarihi

Guatemala kahve ile 1700’lü yılların başında tanışmıştır. Ancak kahve ilk yıllarda pek önem gösterilmemiştir. Bunun nedeni Guatemala’nın kahvenin farklı amaçla kullanılmasıdır. Guatemalalılar kahveyi ilk kez yaşam alanlarına renk katmak için yani bir süs bitkisi olarak kullanmaya başlamıştır.

Guatemala kahve üretimini endüstriyel olarak kullanmaya 1960’lı yıllarda kullanmaya başlamıştır. Kahve üretiminin endüstriyel olarak yetiştirilmeye başlanması devlet teşviki ile başlamıştır. 1960’lı yıllarda kurulan Asosiacio Nacional Del Cafe (Anacafe), kahve yetiştirmek isteyen çiftçilere finansal desteğin yanında Pazar desteği ve araştırma desteği sunmaktadır. Bu atılım Guatemala kahvesinin dünyada adını duyurmasını sağlamıştır.

Guatemala Kahvesi Bölgeleri

Guatemala kahvesi özellikleri kahve bölgesine göre farklılık göstermektedir. Bu kahve genel itibari ile 7 bölgeye ayrılmaktadır. Bu bölgeler aşağıda verilmiştir.

 • Huehuetenango Bölgesi: Bu kahve bölgesi Guatemala’nın Meksika sınırında bulunmaktadır. Bu bölgede yetişen kahve çekirdekleri üzerinde Meksika’dan gelen sıcaklar ve kuru rüzgarlar etkili olmuştur. Bu nedenle donmaya karşı doğal bir koruma elde edilmiş olabilir.
 • Nuevo Oriente Bölgesi: Bu bölge Honduras sınırında yer almaktadır. Bu bölge volkanik açıdan zengin bir bölgedir. Bu volkanik yapısı Guatemala kahvesinin kalitesini etkilemektedir. 1300 ile 1600 metre arasında yetişmektedir. Yıl içerisinde ortalama olarak 1900 mm yağış almaktadır. Sıcaklık ise 18 ile 25 derece arasında değişmektedir. Hasat aralık ile mart ayları arasında yapılmaktadır.
 • Antigua Bölgesi: Bu bölgedeki kahve çekirdekleri genellikle ser bir yapıya sahiptir. 19 ile 22 derece arasında sıcaklık yaşanmaktadır.
 • Atitlan Bölgesi: Bu bölgesinin etrafı 3 yanardağ ile çevrilidir. Aylık yağış ortalaması 50’dir. 1200 ile 1700 metre arasında üretilmektedir.
 • Fraijanes Bölgesi: Bu bölgelerde yetişen kahve çekirdekleri 1200 ile 1500 metre arasında yetişmektedir. Volkanik yapılı bir lezzete sahiptir. Potasyum açısından zengindir.
 • Volcan San Marcos Bölgesi: Bu bölgedeki kahve hasat işlemi Guatemala’da hasat en erken yapılmaya başlanan bölgelerdendir.
 •  Raindorest Çoban Bölgesi: Nemli ve subtropikal ormanlarla kaplıdır. Bu bölgede yetişen kahve çekirdekleri 1300 ile 1500 metre arasında yetişmektedir. Çekirdekler ser bir yapıya sahiptir.

Guatemala Kahvesi Özellikleri

İklim ve bitki örtüsü açısından çok çeşitliliğe sahiptir. Guatemala kahvesi gölgeye göre farklılık gösterse de sert çekirdekli bir yapıya sahiptir. Nemli bir yapıya sahip olması

Guatemala kahvesi yoğun miktarda kafein içermektedir. Bu nedenle yoğun çalışan kişiler tarafından uyku açmak için ve konsantrasyonu arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu nedenle kilo vermek amacı ile kullanılmaktadır.

Guatemala kahvesi yüksek asidite değerine sahiptir. Genel itibari ile çikolata, acı kakao ve fındık aromasına sahiptir. Ancak kahve bölgesine göre farklı aromalara sahiptir. Bazı gölgelerde kahve aroması baharatlı bir yapıya sahiptir.

Guatemala’da yetiştirilen kahve çekirdekleri Arabice ve Robusta kahve çekirdekleridir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir