Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Soğuk Kahvenin Tarihi

Soğuk Kahvenin Tarihi

admin admin - - 2 dk okuma süresi
66 0

Soğuk kahve diğer adı ise Mazagran, genellikle yaz aylarında serinlemek amacı ile tüketilen bir kahve türüdür. Bu yazıda soğuk kahvenin tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Soğuk kahvenin ortaya çıkışı için en çok kabul gören iki rivayet vardır. Bu rivayetlerden birincisi ikincisinden daha çok kabul görmektedir.

İlk rivayet ve en çok kabul göreni Mazgran’ın işgalidir. 1830 yılında başlayab Osmanlı- Fransa savaşında Fransız ordusu Cezayir’i işgal etmişti. Cezayir ve Osmanlı İmparatorluğu bunun sonucunda bir anlaşma yaptı. Ancak Cezayirliler Akdeniz kıyılarında direnişe devam etti.

Osmanlı ve Fransa anlaşmasından 3 yıl sonra Cezayirliler Mazagran’ı geri aldı ve burada 100’den fazla Fransa askerini esir etti. Fransızlar bunun üzerine çok kısa bir sürede takviye gönderdi ve esir askerler serbest bırakıldı. Burada esir olan askerler kısa süre içerisinde günümüzde soğuk kahve adı verilen bu kahve türünün doğmasını sağladı.

Mazagran Kalesi’nde esirlerin kaynaklara sınırlı bir erişimi vardı. Bu nedenle kahveyi soğuk su ile seyrelttiler. Afrika’nın sıcaklığında askerlerin bu günleri atlatmasını sağladı.  Buradan giden askerler soğuk kahveyi Fransa’ya yaydılar. Fransız askerlerinin burada içeceğe limon ve rum da ilave ettikleri söylenmektedir.

İkinci ve düşük olan ihtimal ise soğuk kahvenin 1683 yılında yaşanan II. Viyana Savaşı sonrası otaya çıktığıdır. Türkler şehri terk ettikten sonra arkalarında büyük miktarda kahve çekirdeği bırakmıştı. Viyana halkı kalan kahveleri farklı şekillerde demlemeye başladı. Viyanalılar kahve çekirdeklerinin tam olarak nasıl kullanıldığını bilmedikleri için ezip suda bekletme sonucunda soğuk kahve elde ettikleri söylenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir