Kahve Salonu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Kahve Çekirdeği Seçme Püf Noktaları

Kahve Çekirdeği Seçme Püf Noktaları

admin admin - - 2 dk okuma süresi
32 0

Kahve seçecek olan kişiler, kahve seçmenin püf noktalarını araştırmaktadır. Aşağıda kahve çekirdeği seçme püf noktaları hakkında bilgi verilmiştir.

 • Kahve paketinin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olmak iyidir, ucuz kahvelerde genellikle kahvenin ne zaman kavrulduğu ve ne zaman geldiği hakkında, Arabica/Robusta oranı gibi bilgiler bulunmamaktadır.
 • Kahve, en iyi aromasını kavurduktan yaklaşık 10 gün sonra geliştirir. Kavrulmuş kahve 1,5 ila 2 ay içinde tüketilmelidir. Onunla daha fazla zaman harcarsanız kahveniz bozulmamakta ama lezzetini kaybetmeye başlamaktadır. Kahvenizi satın alırken kavurma tarihinin bu aralıklarda olmasına dikkat edin.
 • Düzenli kahve içmiyorsanız aromalı kahveleri deneyebilirsiniz, tercih edilen aromalar fındık, vanilya, çikolatadır, bu aromalar kavurma sırasında şuruplu kahveye verilmektedir.
 • Kahvenizin 0 Organic ve Rainforest Alliance gibi etik olarak etiketlenmesi önemlidir. Bu etiketler, kahvenizin üretiminde ek kimyasal kullanılmadığını ve doğal döngüye saygı duyulduğunu gösterir.

Kahve Kavurma Dereceleri

 • Az Kavrulmuş: Genel olarak asiditesi yüksek kahveleri seviyorsanız daha az kavrulmuş kahveleri tercih etmelisiniz. Kahve kavruldukça rengi koyulaşır bu yüzden taneler ne kadar hafifse o kadar az kavrulur diyebiliriz.
 • Orta Kavrulmuş: Tek çekirdekli ve aroması bol olan kahveleri tercih ediyorsanız orta kavurma seçeneği ile kahveden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Örneğin, çok lezzetli bir Kolombiya veya Kenya fasulyesi az kavrulursa, aromalar tam olarak çıkmaz. Fazla kavrulursa ise kavrulduklarında yandıklarında lezzetlerini kaybetmeye başlarlar.
 • Koyu Kavrulmuş: Koyu kızarmış kahveyi tercih ederseniz, tatlı yerine acı tatları tercih edin. Koyu kavurma, kahve çekirdeğindeki tüm lezzeti ortadan kaldırdığı için, az aromalı ve ağızda acı bir tada sahip kahve yaparsınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir