Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. 3. Nesil Kahve Nedir?

3. Nesil Kahve Nedir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
66 0

3. nesil kahve son yıllarda kahve tüketicileri bu kavramı çok sık duymaya başlamıştır. Peki nedir bu 3. nesil kahvecilik? Bu yazıda 3. Nesil kahvenin ne olduğu siz değerli okurlarımız için anlatılmıştır.

Son yıllarda kahve çeşitleri ve kahve tüketiminde büyük artış yaşanmıştır. Nitelikli kahve çekirdeklerinden elde edilen kahve çeşitliliği arttı. Bu ortaya çıkan çok çeşitlilik hazır kahve karışımlarının popülerliğini kaybetmesini sağladı. Bu durum da 3. nesil denilen kahvede yeni bir dönemin ortaya çıkmasını sağladı. Ancak 3. nesil kahveyi anlamak için 1. ve 2. nesil kahvenin ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

1. Nesil Kahvecilik: Bu dönem granül kahve, hazır kahve gibi farklı çeşitlerin olduğu dönemdir. Bu kahve çeşitleri on yıllardır dünyanın en çok tükettiği kahvedir. Bu kahve çeşitlerinin içerisinde zararlı kimyasal içerikli maddeler de bulunmaktaydı. 2. nesil kahvenin hayatımıza girmesi ile değerini kaybetmiştir.

2. Nesil Kahvecilik: Popüler kahve zincirlerinin doğuşu ile ortaya çıkmıştır. Espresso ve diğer espresso bazlı kahve çeşitliliği artmış ve farklı aromalı kahveler ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu dönem soğuk demleme teknikleri de popüler hale gelmiştir.

3. Nesil Kahve Hakkında

Üçüncü nesil kahve, kahvenin kültürel anlamda bir değere kavuşması sonrasında ortaya çıkmıştır. Bu dönemde kahveye dair her şey önem kazanmıştır. Kahvenin yetiştiği bölge, kahvenin hasadı, kahve çekirdeğinin niteliği, işleme şekiller, kurutma şekilleri, demleme yöntemleri, kavurma dereceleri, öğütme şekilleri, kahve çekirdeğinin fermente şekli kısaca kahveye dair her şey önem kazanmıştır.

3. nesil kahve döneminde kahvenin yetiştirilmesinden tüketilmesine kadar her aşama önem kazanmıştır. Bu dalga ile birlikte kahveden en iyi verimin alınması için birçok değişiklik yapılmaya başlanmıştır. Farklı kahve demleme tekniklerinden yararlanılmaya başlanmıştır. Kahve yapımında ekipman kullanılmaya başlamıştır. Hatta birçok kişi kahveyi kendi damak tadına göre kavurmaya ve öğütmeye başlamıştır.

Bu dönemde kahve demleme teknikleri önem kazanmıştır. Kahve çekirdeğinin ne kadar kaliteli olsa da kahvenin doğru teknikler ile demlenmemesi sonucu aromanın ve notaların kaybolmasına neden olduğu anlaşılmıştır.

Üçüncü nesil kahve döneminde Pour Over ve Cold Brew kahve demleme teknikleri popülerlik kazanmıştır. Chemex, V60, Syphon kahve demleme ekipmanları değer kazanmıştır.  

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir