Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. French Press Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

French Press Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
49 0

French Press, kahve dünyasında sıklıkla kullanılan bir ekipmandır. French press bir kahve demleme aracıdır. Bu yazıda French Pressin tarihi, nasıl icat edildiği, ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığına dair bilgileri bulabilirsiniz.

French Press, iki parçadan oluşmakta olan bir kahve demleme aracıdır. Çama dayanıklı haznesi içerisine çok ince deliklerden oluşan bir süzgeç bulunmaktadır. Genellikle filtre kahve demlemek için kullanılsa da farklı sıcak içecekleri demlemek için de kullanılmaktadır.

French Press’in İtalyanlar ya da Fransızlar tarafından bulunduğu söylenmektedir. Ancak isminden de anlaşılacağı gibi Fransızlar tarafından bulunmuş olma ihtimali daha yüksektir. Buna rağmen ilk patenti İtalyanlar tarafından alınmıştır.

French Press’in Tarihi

Anlatılan bir hikayeye göre Fransız bir kadın evde kahve yaparken ocakta ısınmakta olan suya kahve koymayı unutmuştur. Kahveyi su kaynadıktan sonra eklemiştir. Ancak normalde suyun dibinde olması gereken kahve suyun üstünde kalmıştır. Kahve taneciklerinin ağzına gelmesini istemeyen kadın yolda geçen İtalyan tüccarın birisinden filtre almıştır. Aldığı filtreyi, kahveyi demlediği kaba bastırarak kahve taneciklerini en alta hapsetmiştir. Daha sonra ise bu kahveyi süzerek fincana boşaltmıştır.

Yazılı olarak ise ilk kez James Hoffmann’ın Türkçe anlamı Dünya Kahve Atlası isimli eserinde kullanılmıştır. French Press’in ilk patentini ise 1928 yılında İtalyan Attilio Calimani ve Giulio Maneta tarafından alınmıştır. 1958 yılında ise Faliero Bondanini tarafından farklı bir tasarım ile tescillenmiştir.

French Press Nasıl Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

French Press kahve ve diğer içeceklerin demlenmesi için kullanılmaktadır. Genellikle tek kişilik ya da iki kişilik içeceklerin hazırlanması için kullanılmaktadır. Elektriğe ve filtre kahveye ihtiyacı olmadan sadece sıcak su ile demleme işlemleri yapılmaktadır.

Kullanımı karmaşık ve zor değildir. Diğer demleme araçları gibi çok malzemeye gerek görülmez. Sadece kahve değil diğer sıcak içeceklerin demlenmesi için de kullanılmaktadır. Yapacağınız kahveye göre 18 ile 25 gram arasında kahve ekleyebilirsiniz. French Press’te kahve yaparken su yerine süt de kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.