Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. En Çok Kahve Tüketen Ülkeler

En Çok Kahve Tüketen Ülkeler

admin admin - - 3 dk okuma süresi
3 0

Kahve, 500 yıllık bir geçmişe sahip olan içecektir. Sanayileşme ve şehirlerin ortaya çıkması ile daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Son 100 yılda popülerliği daha çok artmış ve son 20 yılda ise hayatımızın bir parçası olmuştur.

Bu yazıda en çok kahve tüketen ülkeler yazısı hazırlanmıştır. Türkiye kahve tüketiminde kişi baş yıllık 0.4 kilogramdır. Ancak bu miktar diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Türkiye bu listede 104’üncü sırada yer almaktadır. Kahveyi en çok tüketen ülkeler arasında genel olarak Baltık ülkeleri bulunmaktadır. En Çok kahve tüketen ülkeler listesi aşağıda verilmiştir.

1. Finlandiya

Finlandiya dünyada en çok kahve tüketen ülkedir. Finlandiya’da kişi başı yıllık olarak 12 kilogram kahve tüketilmektedir. Finlandiya’da hemen hemen her davette, etkinlikte ya da toplantıda kahve ikram edilmektedir. Finlandiyalılar kahvelerini genellikle peynir ile tüketmektedir.

2. Norveç

İkinci sırada Norveç yer almaktadır. Norveç’te yılda kişi başına 9.9 kilogram kahve tüketilmektedir. Norveç’te hemen hemen her şeyin içine kahve koyulmaktadır. Bu ülkede kahve daha çok soğuklarda içlerini ısıtmak için tüketilmektedir. Kahve Norveç kültüründe önemli bir yer almaktadır.

3. İzlanda

Listenin üçüncü sırada yer alan İzlanda’da yılda kişi başı 9 kilogram kahve tüketilmektedir. İzlanda halkı kahveye son derece önem vermektedir. İzlanda’da neredeyse hiç kahve zinciri bulunmamaktadır. Kahve ve kitap İzlanda’da birbirleri ile özdeşmiştir. Kahveyi genel olarak bokakaffis adı verilen minik mekanlarda içilmektedir.

4. Danimarka

Danimarka’da yılda kişi başına tüketilen kahve miktarı ortalama olarak 8.7 kilogramdır. Kahvenin büyük bir bölümü Stempelkande olarak tüketilmektedir. Stempelkande, frenc press olarak bilinmektedir. Ayrıca Avrupa’nın en pahalı kahveleri Danimarka’da satılmaktadır.

5. Hollanda

Hollanda’da yıllık kişi başına yaklaşık 8.4 kilogram kahve tüketilmektedir. Listede Baltık ülkesi olmayan nadir ülkelerden birisi Hollanda’dır. Hollandalılar İskandinavlardan farklı olarak yumuşak içimli kahveleri tercih etmektedir. Kahveyi bol sütlü içmeyi seviyorlar.

6. İsveç

Yıllık kişi başına 8.2 kilogram kahve tüketilmektedir. İsveç’te “fika” adı verilen kahve molaları bulunmaktadır. Bu molalarda sosyalleşmeyi sevmektedirler. Hatta bu isimde kahveleri de bulunmaktadır.

7. İsviçre

İsviçre ve kahve denilince akla ilk Nescafe gelmektedir. Nescafe, İsviçre menşeli Nestle tarafından piyasaya sürülen ilk hazır kahvedir. Ülkede yıllık kişi başı 7.9 kilogram kahve tüketilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.