Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Etiyopya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Etiyopya Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
53 0

Etiyopya kahvesi, kahve üretiminde dünyanın en iyi 5 ülkesi arasında yer almaktadır. Etiyopya dünyanın en lezzetli kahvelerinin yetiştiği ülkelerdendir. Bu ülkenin dünyanın ilk kahvesi olarak söylenmektedir. Etiyopya kahvesi hakkında bilgi sahibi olabilmek için Etiyopya’nın coğrafi konumu ve iklimini bilmeniz gerekmektedir.

Etiyopya Coğrafi Konumu ve İklimi

Afrika Kıtası’nın doğusunda yer alan ve Afrika Boynuzu olarak adlandırılan kısmında yer almaktadır. Komşuları arasında Sudan, Eritre, Cibuti, Güney Sudan, Somali ve Kenya ülkeleri yer almaktadır. 1933 yılına kadar denize kıyısı bulunmaktaydı. Ancak 1933 yılında Eritre bağımsızlık ilan edince deniz ile bağlantısı kesildi.

Komşuları arasında Eritre, Cibuti, Somali, Sudan, Kenya, Güney Sudan ülkeleri bulunmaktadır. Ülkede volkanik dağ bulunmaktadır, ancak hiçbiri aktif değildir. Etiyopya genel olarak dağlıktır. Genel olarak 2000 ile 3000 metre yüksekliğe sahiptir.

Etiyopya’da Kahve Tarihi

Etiyopya ekonomisinin büyük bölümü tarımdan oluşmaktadır. Etiyopya ekonomisinin gelirinin yaklaşık olarak yüzde 60’ını kahve karşılamaktadır. Dünya kahve piyasasının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturmaktadır.

Etiyopya dünyada kahve üretimi yapan ilk ülke olarak bilinmektedir. Anlatılan bir hikayeye göre Etiyopyalı bir keçi çobanı keçilerini otlatırken keçilerinin kahve fasulyesi yediğini görmüştür. Kahve fasulyesi yiyen keçilerin uyuşukluğunu kaybettiğini fark etmiştir. Bu hikaye kahvenin bir içecek haline gelmesinde ön ayak olmuştur.

Kahve Etiyopya’da keşfedilmiş olsa da kahveye 1900’lü yılların ortasında değer verilmeye başlanmıştır. 1974 yılında Etiyopyalı diktatör yönetimi kahve çiftliklerinin zorla devlete satılmasını sağlamıştır. 1991 yılında diktatör devrilince çiftçiler kooperatif usulüne geçmiştir. 2008 yılında ise ECX usulüne geçilmiştir. Bu sisteme göre kahve çekirdekleri lezzetine göre paketlenmektedir. Bu paketleme sistemi ile kahve piyasası ve çiftçi doğrudan iletişim kurabilmektedir.

Etiyopya Kahvesi Özellikleri

Etiyopya’da genellikle Arabica kahvesi üretilmektedir. Etiyopya’da dünyanın en kaliteli kahve fasulyeleri yetişmektedir. Etiyopya kahve üretiminde dünyanın ilk 5’indedir. Ancak üretilen kahvenin büyük bölümü Etiyopya içerisinde tüketilmektedir.

Etiyopya kahvesi üretilirken ekstra bir kimyasal maddeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Etiyopya’nın iklimi ve volkanik yapısı kahve fasulyesinin kendi başına üretilmesine imkan sağlamaktadır. Etiyopyalı yerlileri yetiştirdikleri kahveleri öğütmek için basit el aletleri kullanmaktadır. Kahveleri kendi imkanları işlerler ve öğütürler.

Etiyopya kahvesi çiçek ve meyve aromasına sahiptir. Ancak lezzet profili kahvenin üretildiği bölgeye göre farklılık göstermektedir. Ülkede yapılan kahve tarım alanı 4000 kilometrekareden fazladır. Etiyopya kahvesi ortalama olarak 15 ile 21 derece sıcaklıkta yetiştirilmektedir.

Etiyopya Kahvesi Yetiştirilen Bölgeler

Harar Bölgesi: Günümüzde yetiştirilen en eski kahve çekirdekleri bu bölgede yetiştirilmektedir. Kahve çekirdekleri kuru olarak işlenmektedir. Orta asitliğe sahip olan kahvelerin işlenmesinde makinelerden ziyade manuel sistemler uygulanmaktadır.

Sidamo Bölgesi (Yirgacheffe): Bu bölgede yetiştirilen çekirdekler en kaliteli çekirdeklerdendir. Sidamo bölgesi, Etiyopya’nın güneyinde yer almaktadır. Oldukça hafif bir tada sahiptir ve narenciye aromasına sahiptir.

Ghimbi Bölgesi: Etiyopya’nın barısında bulunmaktadır. Yoğun bir tada sahiptir ve ıslak işleme yöntemi ile işlenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir