Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Kolombiya Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kolombiya Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
58 0

Kolombiya kahvesi, dünyada en çok üretimi yapılan 5 ülkeden birisidir. Kolombiya’da yaklaşık olarak 650 bin hektarlık alanda kahve üretimi yapılmaktadır. Genel olarak Arabica türü kahve fasulyeleri yetiştirilmektedir. Kolombiya kahvesi fındık, çikolata ve meyve aromalıdır. Bu ülkenin kahvesini daha iyi anlayabilmek için Kolombiya’nın iklimi ve coğrafi yapısını bilmek gerekmektedir.

Kolombiya Hakkında

Kolombiya’nın Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Kıyıları düz ve açıklıktır. Ülkede birçok dağ bulunmaktadır. Bu dağlar içerisinde en çok bilineni Cordiere Sıradağlarıdır. Ülkenin doğusun Amazon ve Orinoko nehirlerinin kolları bulunmaktadır. Bu bölge geniş ve düz bir alandan oluşmaktadır. Bu bölgenin güneyi ekvator ormanları, kuzeyi ise savanlar ile kaplıdır.

Ülkenin bitki örtüsü bölgelere göre değişmektedir. Amazon çevresinde tropikal ormanlar, kuzey kesiminde nemli otlaklar, Büyük Okyanus kıyılarında bataklıklar bulunmaktadır. Vadilerde tropikal iklim görülürken, yüksek kesimlerde ılıman iklim görülmektedir.

Kolombiya Kahvesinin Tarihi

Kolombiya kahve ile 1723 yılında tanışmıştır. 1723 ile 1835 yılları içerisinde üretilen kahveler ülke içerisinde tüketildi. Kolombiya ilk kahve ihracatını ise 1835 yılında ABD’ye yapmıştır. 1927 yılında ülkede Kahve Üreticileri Federasyonu kurulmuştur. 

Kahve Üreticileri Federasyonu kar amacı gütmeden kahve üreticilerini destekleyerek verimi arttırmayı amaçlıyordu. Kahve çekirdeklerinin daha verimli olabilmesi için araştırmalar yapıldı. Bunun sonucunda Kolombiya dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden oldu.

Kolombiya kahvesi 1930’lu yıllarda Brezilya kahvesinden sonra en çok üretilen ikinci kahve oldu. Ülke ekonomisinin önemli bir kısmını kahve ticareti oluşturmaktadır. Kolombiya günümüzde dünya kahve ticaretinde üçüncü sırada bulunmaktadır. Kolombiya kahvesi, dünya kahve ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 12’sini karşılamaktadır. Ülkede üretilen kahveleri neredeyse tamamı Arabica türüdür.

Kolombiya Kahvesi Özellikleri

Kolombiya’da bol miktarda volkanik arazi bulunmaktadır. Bu nedenler toprakları da kahve üretimi için oldukça verimlidir. Bu verimlilik kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır. Kolombiya’da yetişen kahveler genellikle 1200-1800 metre yükseklikte yetişmektedir. Ülkedeki toplam kahve üretim alanı 940 bin hektardır.

Ülkede yetiştirilen kahve çekirdekleri 3 bölüm ayrılmaktadır. Bu üç bölüm ise 22 ayrı bölgeye ayrılır. Bu durum Kolombiya kahvesi çeşitliliğini arttırmıştır. Bu durum kahve çekirdeklerinin farklı aromalara sahip olmasını ortaya çıkarmaktadır. Ülkenin kuzey bölümündeki kahve çekirdekleri fındık ve çikolata aromasına sahipken, düşük asiditeye sahiptir. Merkez bölümüne yetişen kahveler ise genellikle meyve aromasına sahiptir. Güney bölümündeki kahve çekirdeklerinde ise narenciye aroması baskındır.

Kolombiya kahvesi çekirdekleri genellikle güçlü bir asit yapısına sahiptir. Bunun yanında gövde olarak da güçlüdür. Kolombiya kahvesinin içimi ise oldukça serttir. Genellikle ser kahve severler tarafından tercih edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir