Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Hakkında Her şey

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Hakkında Her şey

admin admin - - 4 dk okuma süresi
65 0

Bu yazıda kahve severler için filtre kahve nedir? sorusunun cevabı verilmiştir. Filtre kahve, öğütülen kahve çekirdeklerinin üzerinden sıcak suyun geçirilerek demlenen kahvedir. Köpüksüz ve siyah renkte olan filtre kahvenin tadı serttir.

Bu kahve pişirilen bir kahve değildir, demlenmelidir. Filtre kahveler, kahve makineleri, French Press ya da Syphon, Chemez gibi özel aletler ile yapabilirsiniz. Filtreler ise metal ve kağıt olarak değişmektedir. Metal filtreler ile demlenen kahvelerde biraz tortu kalmaktadır, kağıt filtrelerde ise tortu hissedilmez.

1908 yılında Almanya’da bulunmuştur. Melitta Bentz, kahve tortusundan rahatsız olmuş ve elindeki aletleri kullanarak kahve filtresi elde etmiştir. Kahve böylece telvesinden ayrılmış olmaktadır. Bentz, kendi adı olan Mellita şirketini kurmuş ve bu filtrelerin patentini almıştır. Bu firma günümüzde de devam etmektedir.

En iyi filtre kahve hangi çekirdekler ile yapılır?

Aşağıda filtre kahve için en iyi çekirdekler verilmiştir.

  • Guatemala: yumuşak içimli olan Guatemala çekirdekleri hafif asitlidir. Kakao ve baharat aromalıdır. Hafif ser tat isteyen kişiler rahatlıkla tüketebilmektedir.
  • Brezilya: Fındık aromasına sahiptir. Yumuşak içim seven kişilere önerilmektedir.
  • Kenya: keskin bir tada sahiptir ve asit oranı yüksektir. Turunçgiller aromasına sahiptir.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve demlemenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlar Syphon, kahve makinaları, French Press, Chemex, Pour Over Demleme, Aeropress demleme yöntemleridir.

Syphon Demleme

Syphon, ilk olarak çay demleme amacı ile kullanılmaktaydı. Ancak günümüze filtre kahve demlemek için kullanılmaktadır. An altta ısı kaynağı, onun bir üstünde su haznesi ve arada bez filtre bulunmaktadır. En üstte ise kahve haznesi yer almaktadır.  

Mekanizmanın işleyişi şu şekildedir; haznede bulunan su ısındıkça buharlaşmaktadır. Buhar üst haznede bulunan kahve ile buluşmaktadır. Kahve alta inerken telvesinden ve tortusundan bez sayesinde ayrışmaktadır.  

Chemex ile Demleme

Chemex, 1941 yılında Alman Peter Schlumbohm tarafından tasarlanmıştır. Aslında ilk kez beher camı olarak tasarlanmış ve sonraki dönemde kahve demleme aparatı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Schlumbohm, sonralarında çift katmanlı Chemex filtre kağıdını tasarlamıştır.

Chemex ile demleme işlemi için üst haznede bulunan kağıdın içine öğütülmüş kahve koyulmaktadır. Daha sonra bu kahvelerin üstüne su dökülmekte ve altta bulunan hazneye süzülerek demlenmektedir. Kahve telvesi kağıdın içinde kalmaktadır.

Aeropress ile Demleme

Pistonlu haznesi ne öğütülmüş kahve ve su konularak demlenmektedir. Demleme işlemi uygulanan basınç ile demlenmektedir. Basıncı eliniz ile yapmanız gerekmektedir. Bu sistemin ucunda kağıt bir filtre bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir