Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. El Salvador Kahvesi Nedir ve Özellikleri

El Salvador Kahvesi Nedir ve Özellikleri

admin admin - - 6 dk okuma süresi
43 0

El Salvador kahvesi nitelikli kahve severler için vazgeçilmez bir lezzettir. Orta Amerika’da yer alan ülke kahve endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. El Salvador’da kahve üretimi bazı dönemlerde aksama yaşamış olmasına rağmen yapılan destekler ile kahve sektöründe adını duyurmuştur. Öncelikle El Salvador hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Aşağıda El Salvador’un coğrafi yapısı ve iklimi hakkında bilgi verilmiştir.

El Salvador Hakkında

El Salvador, Orta Amerika’da bulunan bir ülkedir. Komşuları arasında kendisi gibi kahve üreticisi olan Guatemala ve Honduras bulunmaktadır. Güneyinde Büyük Okyanus bulunmaktadır.

El Salvador, Ekvator ve Yengeç Dönencesi arasında bulunmaktadır ve tropik bir iklime sahiptir. Ancak Sıcaklık diğer tropik ülkelerdeki gibi kavurucu değildir. Ülkenin yüksek bölümünde yıllık sıcaklık ortalama olarak 24 derecedir. Ayrıca bu bölgeler bol yağış almaktadır. Ülkenin senelik ortalama yağış miktarı 1500 ile 2000 mm arasındadır. Ülkede bu nedenle pek çok akarsu bulunmaktadır. Ancak bu akarsular yavaş akmaktadır, bu nedenle taşmalar tarıma zarar vermemektedir.

Yüzölçümü 21.401 kilometrekaredir. Fiziki yapısı sade bir özelliğe sahiptir. Büyük Okyanus’a olan kıyısı alçak ovalardan oluşmaktadır. İç kısımlar ise verimli ve yüksek yayla görünümü kazanmaktadır. Yayla bölgesinin yüksekliği ortalama olarak 600 metredir. Ülkede birçok volkanik dağ bulunmaktadır.

El Salvador Kahvesi Hakkında

El Salvador kahvesi, 1200 ile 1500 metre yükseklikte yetiştirilmektedir. Hasat zamanı Ekim ve Mart ayları arasında yapılmaktadır. El Salvador’da yetişen kahve fasulyeleri uzun sürede olgunlaşmaktadır. Bu nedenler besin maddeleri emilerek güzel bir aromaya dönüşmektedir.

El Salvador kahvesinin zarif bir tadı bulunmaktadır. Demlendiği zaman karamel, çikolata ve acı-tatlı kakao aroması içermektedir. Bunun yanında bal, tereyağı, meyve şekerlemeleri ve meyve notaları da nadir de olsa görülmektedir. Narin ve parlak bir asitliğe ve iyi bir gövdeye sahiptir.  

Ülkede kahve üretimi için yaşanan sorunlardan birisi kahve yaprağı pasıdır. Diğer ülkeler kahve pasına karşı farklı türleri seçse de El Salvadorlu üreticiler ürettikleri çeşidi değiştirmedi.  Bu nedenle El Salvador kahvesinin ünü zarar görmeye başladı. Günümüzde ise kaybettiği saygınlığını geri kazanmaya başlamıştır. Ülkede üretilen kahvelerin büyük bölümü Arabica türüdür. El Salvador kahve çekirdekleri ülke ekonomisi için çok önemlidir.

El Salvador Kahvesinin Tarihi

Ülke ekonomisinde büyük öneme sahip olan kahve, El Salvador’da her zaman inişli ve çıkışlı bir grafik sergilemektedir. Kahve 1800’lerin ortalarında El Salvador ekonomisi için önemli bir yer almıştır. Ancak bu durum çok uzun sürmedi 1880’li yılların başında uygulanan politikalar nedeni ile düşüş yaşandı.

1890’ların ortalarında 6000 hektarlık arazi 6 bölgeye ayrıldı ve kahve üretimine destek verildi. Bu uygulama General Regalado başkanlığında yapılmıştır. Ardından gelen başkanlar da kahve endüstrisine destek sağladı.

1920 ve 1930’larda kahve ülkenin ekonomisinde büyük bir yer almıştır. Bu dönemde ülke ekonomisinin yaklaşık olarak yüzde 90’ıı kahve ihracatı oluşturmaktaydı. Ancak yaşanan küresel ekonomik kriz kahve fiyatlarını da etkiledi. Kahve fiyatları bu nedenle yüzde 33 oranında düşüş yaşadı. Yaşanan bu kriz nedeni ile çoğu kişi işten çıkarıldı ve maaşlarda ciddi sorunlar yaşandı. İşsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesini aldı ve bunların sonucunda çiftçiler isyana başvurdu. Çiftçilerin çoğu polisler tarafından öldürüldü ki bu sayı 30 bine yaklaşmıştı.

Ancak 1970’ler sonrası kahve sektöründe gelişmeler yaşandı. Kahve işlemi sistemlerinde modern teknolojiler benimsendi. Bu yıllarda dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısı durumundaydı. Ancak bu durum çiftçilere yaramadı ve zenginler için büyük kazanç sağlandı. Çiftçilerin büyük bölümü çiftliklerini terk etti. Kahveleri toplayacak çiftçi olmadığından dolayı fasulyeler dallarında çürümeye başladı.

Yaşanan bu karışıklığa Amerika Hükümeti, El Salvador’a toprak reformu konusunda baskı kurdu. Bunun ardından tarlada çalışan çiftçiler kooperatif sahibi oldu. 1990’larda çiftliklerin yüzde 78’i küçük üreticilere aittir. 155 bin yerel işçiye iş olanağı sağlanmıştır. Son yıllarda ise yapmış olduğu “Cup of Excellence” yarışması ile kahve üretiminde büyük gelişmeler yaşanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.