Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Mocha Hakkında

Mocha Hakkında

admin admin - - 2 dk okuma süresi
67 0

Mocha, herkesin severek tükettiği ve dünyada en çok içilen ilk beş kahveden birisidir. Sizin için Mochanın tarihini araştırdık ve bu yazıda derledik.

Mochanın ismi Moka limanından gelmektedir. Maka limanının kuruluşu 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Limanın Şeyh Şazilli tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Moka limanı Yemen’de bulunan ve Kızıldeniz’e kıyısı olan bir limandır. Yemen’de ve dünyada oldukça ünlü bir limandı. Bu liman ayrıca Arabistan’a büyük kahve ihracının yapıldığı limandır. Moka limanı Ortadoğu ve Avrupa’ya kahve ihracı için önemli bir yer taşımaktaydı.

Moka şehri 17. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu kontrolü altındaydı. Osmanlı İmparatorluğu Moka’da üretilen kahvelerin yurtdışına ihraç etmesine izin vermiyordu. Osmanlı’nın bu yasaklarına uymayan kişilere idam cezasına varan ağır cezalar uygulanmaktadır. Yemen hükümdarı 1. Muhammed El-Müeyyed Moka kentini Osmanlı İmparatorluğu’ndan almıştır. Ancak Osmanlı İmparatorluğu 1849 ile 1918 yılları arasında tekrardan kontrolü altına almıştır. Ancak Moka artık eskisi kadar popüler bir liman kenti değildi.

Felemenkler bugün Endonezya olarak bilinen topraklarda kahve yetiştirmeye başlamıştır. Ayrıca Güney Amerika’da da gelişen kahve sanayisini nedeni ile Moka kenti önemini kaybetmeye başlamıştır. Avrupa ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğuna uyguladığı politika nedeni ile bu kentte yapılan ticarette azalmıştır. Bu etmenlere bağlı olarak kentteki nüfus bölgeyi terk etmeye başlamıştır. 19. Yüzyılın başlarında nüfus 20 bine kadar düşmüştü. Günümüzde ise bu liman kenti artık küçük gemilerin uğradığı bir liman haline gelmiştir.

Moka şehrinde üretilen ve yerli halk tarafından yapılan kahve bu gün MOcha olarak bilinen kahvenin doğunu sağlamıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir